İsdemir – ISDMR Hisse Senedi

0
1361

İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK A.Ş. – ISDMR

1970 yılında kurulan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş., ülkemizin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası konumundadır.  İsdemir, 2008 yılında devreye aldığı 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi ile de Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisidir. İsdemir’de kütük, kangal, sıcak rulo, slab ve pik demirin yanı sıra kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de elde edilebilmektedir.

İsdemir hisselerinin tamamı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, 2002 yılında imzalanan Hisse Devir Sözleşmesi ile, yassı üretime geçilmesine yönelik yatırımların yapılması şartı ile Erdemir’e devredilmiştir. OYAK’ın Erdemir’i satın alması ile birlikte; 2006 yılında İsdemir, OYAK çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştır. Halen İsdemir hisselerinin yüzde 95,07’si Erdemir’e, yüzde 4,93’ü ise diğer sahiplere aittir.

ISDMR işlem kodu ile Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören İsdemir’in ana faaliyet konusu demi ve çelik üretimidir. İsdemir, Borsa İstanbul’da PİYASA ÖNCESİ İŞLEM PLATFORMU’nda işlem görmektedir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.