İşte bu maddelere dikkat…

0
2607

cnbce.com sitesinde yer alan habere göre; genel kanı Fed’in Çarşamba günkü açıklamasında “sabırlı” ifadesini kaldırması. Uzmanlara göre, Fed’in açıklamalarından “sabırlı” ifadesini kaldırması, bankanın faizleri yakın zamanda artırması anlamına geliyor. 

SATIR ARALARI ÖNEMLİ

Analistler açıklamalarda aynı zamanda satır aralarına da dikkat edileceğine işaret etti. Dikkat edilecek en önemli iki şey uzun vadedeki işsizlik beklentisi ve enflasyon tahminleri. Finansal danışmanlık şirketi BlackRock’ın analistlerinden Jeff Rosenberg, piyasaların bu iki göstergeye dair açıklamalara büyük önem vereceğini söyledi. Rosenberg’e göre, bu iki veriye dair tahminler faiz artışının hızına işaret edecek. Analist, “Eğer enflasyon beklentileri düşürülürse, Fed faizleri artırmak için daha yavaş bir süreç izleyecek” dedi. Uzmanlara göre, ‘sabırlı’ ifadesinin kaldırılması, Fed’in faizi artırımında ekonomik verilere bağlı olacağına da işaret edecek.

HAZİRAN MI EYLÜL MÜ?

Fed’in bu toplantıda dilini değiştirmesi genel beklentiyken, analistler faiz artışının ne zaman gerçekleşeceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. Uzmanlar Fed’den gelecek ilk faiz artışının Haziran’da mı yoksa Eylül’de mi geleceği konusunda uzlaşmış değil.

AGRESİF OLMAYABİLİR

Bazı analistler faiz artışının daha sonraki aylarda bile gelebileceğini düşünüyor. Japon banka Nomura’nın faiz stratejileri biriminin analistlerinden George Goncalves, Fed’in faiz artırımında çok agresif davranmayabileceği belirtti. Goncalves, “Fed faizi ilk olarak Eylül’de artırabilir” dedi.

EKONOMİK TAHMİNLER DE AÇIKLANACAK

Fed Başkanı Janet Yellen, Çarşamba günü ekonomik verileri de açıklayacak. Fed yetkililerinin ABD ekonomisi için bu yıl büyüme tahminini yüzde 2,6’dan yüzde 3’e çekmesi, gelecek yıl için yüzde 2,5’ten yüzde 3’e çıkarması bekleniyor

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.