Kardemir (B) – KRDMB Hisse Senedi

0
1158

KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – (B) KRDMB

1925 yılında kurulan Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., demir çelik sektörlerine yönelik üretim gerçekleştirmektedir. Başlangıçta Sümerbank’a bağlı bir müessese olarak faaliyetini sürdüren Karabük, 1994 yılına kadar Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir müessese olarak faaliyet göstermiştir. Özelleştirme Yüksek Kurulunun kararı ile Karabük’in, KARDEMİR A.Ş’ne devri öngörülmüştür. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Kardemir A.Ş Müteşebbis Heyeti tarafından 1995 yılında imzalanan sözleşme ile devir şartları hükme bağlanarak özelleştirme gerçekleştirilmiş ve Karabük Demir Çelik Fabrikaları, Kardemir AŞ tarafından devir alınmıştır.

Kardemir, devreye aldığı Yeni Ray ve Profil Haddehanesi ve Yeni Yüksek Fırın yatırımları ile de, Türk sanayisine öncülük etmeyi sürdürmüştür. İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan verilere göre en büyük ilk 50 sanayi kuruluşu arasında yer alan Kardemir’in iştirakleri arasında Kardökmak, Karçel, Karçimsa, Ermaden, Enbatı, Vademsai ve Karsigorta bulunmaktador.

KRDMB işlem kodu Borsa İstanbul’da işlem gören Kardemir’in fiili faaliyet konusu esas sözleşmenin 3. maddesinde belirtilmiş olup, ana faaliyet konusu her çeşit ham demir ve çelik mamullerinin, kok ve kok yan ürünlerinin imali ve satışıdır.

Kardemir, Borsa İstanbul’da BIST 30 / BIST TÜM / BIST 100 / BIST METAL ANA / BIST YILDIZ / BIST 50 / BIST 100 / BIST SINAİ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.