Kickstarter’a nasıl proje gönderilir?

Son dönemde dünyanın en çok ilgi çeken internet sitelerinin başında gelen Kickstarter, aslında Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen bir bağış şirketi.

0
4570

Son dönemde dünyanın en çok ilgi çeken internet sitelerinin başında gelen Kickstarter, aslında Amerika Birleşik Devletleri merkezli kar amacı gütmeyen bir bağış şirketi.

Güzel bir fikri olduğuna inanan girişimcilerin projelerini sunduğu Kickstarter ilk başta kulağa basit bir internet sitesi gibi gelmesine rağmen toplanan bağışlar çok büyük miktarlara ulaşabiliyor. Örneğin, Fidget Cube projesi 10.266.845 dolar bağış topladı.

Sistem nasıl çalışıyor?

İlk önce ilginç ve ilgi çekici olacağına inandığınız bir fikriniz veya projenizi Kickstarter’a yüklüyorsunuz. Eleme aşamalarından geçerseniz, fikriniz veya projeniz sitede yayınlanmaya başlıyor.

Sitede yayınlandıktan sonra projenizi gerçekleştirebilmek için hedef kitlenize belirlediğiniz miktarı belirtiyorsunuz. Tabi bu rakam sizin projenize mantık ölçüleri içerisinde olmalı.

Haber okuyarak internetten nasıl kazanılır öğrenmek için tıklayın!

Kickstarter tarafından size belirli bir süre veriliyor ve belirlenen süre içinde hedeflediğiniz miktara ulaşabilirseniz, site yönetimi toplanan parayı adınıza gönderiyor. Eğer fikriniz veya projeniz bağışçılara yeterince ilginç ve çekici gelmez ve yeterince bağış toplayamazsanız, paralar bağışçılara geri iade ediliyor.

Kickstarter’a hangi konularda proje yüklenebilir?

Kickstarter üzerinden sanat, çizgiroman, teknoloji, yemek, müzik, tiyatro, fotoğraf, yayıncılık, gazetecilik gibi 13 farklı alanda projeler üretebilirsiniz. Örneğin, daha önce kimsenin üzerinde çalışma yapmadığı bir belgesel projesini hayata geçirmek için, gerekli tüm belge ve dökümanları toplayıp bağışçıların ilgi ve alakasına sunabilirsiniz.

Kickstarter’a nasıl proje yüklenir?

Şimdilik Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Hollanda ve Yeni Zelanda vatandaşlarının üzerinden proje yüklenebilen Kickstarter’a proje yüklemeden önce sizinle benzer fikre sahip insanlar var mı yok mu diye araştırın. Daha sonra benzer nitelik taşıyan projelerin bütçelerini ve dokümanlarını inceleyin.

İnternetten iş kurma rehberi için tıklayın!

Ve mutlaka projenizi hikayeleştirin. Bunun en kolay yolu projenizi anlatan bir video hazırlamaktan geçiyor. Hazırladığınız videonun çok dilli olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bunun haricinde projenizi başka kanallardan da tanıtın. Yani bir nevi projenizin reklam kampanyası yürütün…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.