Kritik konuşma öncesi güç mü topluyor?

0
2810

Dolar yen karşısında, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bugün ve yarın ABD'li yasa koyuculara yapacağı konuşmalar öncesi, son bri haftanın en hzılı bir günlük yükselişinin ardından, yüksek seviyelerini korudu.

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

ABD para biriminin gösterge endeksi, Yellen'ın Fed'in 2006'dan bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımının zamanlamasına ilişkin işaretler verebileceği beklentisi ile yükseldi. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın rekor miktardaki parasal teşvikleri devam ettirefeğini açıklamasının ardıdan fazla değişmedi. Güney Kore para birimi won, yetkililerin para biriminde bu yılki yükselişleri sınırlandırmak için harekete geçeceği spekülasyonlarının arttığı bir ortamda son sekiz haftanın en düşük seviyesine indi.

Singapur'da CMC Markets sttratejisti Desmond Chua, "Eğer Yellen enflasyon beklentilerimim ısınmakta olduğunu gördüğünü işaret ederse, faiz artırımı öncden düşünüldüğünden daha hızlı gelebilir," dedi ve "Bu durum muhakkak ki, son dönemde güçlü bir şekilde aşırı satım durumundaki dolar-yen paritesinin güçlenmesine yardımcı olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar yen karşısında dün yüzde 0.2 ile 3 Temmuz'dan bu yana en hızlı güçlenmesini gerçekleştirmesinin ardından, fazla değişmeyerek, Londra saati ile 07:08'de 101.58 seviyesinde kaldı. ABD para birimi euro karşısında yatay seyrederken 1.3619 seviyesinde kaldı. Yen euro karşısında dünkü seviyesi olan 138.28'den 138.33 seviyesine geldi.

ABD dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükselerek 1,007.42 seviyesine çıktı.

Yellen bugün Senato Bankacılık Komitesi'nde ve yarın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konulacak. Yellen 2 Temmuz'da yaptığoı açıklamada, finansal istikrara ilişkin endişelerim mevcut para politikasında bir değişiklik getirmemesi gerektiğini kaydetti ve finans sisteminde risk almadaki artışa dikkat çekti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.