Piyasalarda Yellen ne derse o

0
2661

Asya hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen'ın ABD'li kanun koyuculara yapacağı konuşma öncesi, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasında değişikliğe gitmemesi ile birlikte değer kazandı ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi bir haftanın en yüksek seviyesine yöneldi. Mısır yeniden düşmeye başlarken, Güney Kore ve endonezya para birimleri zayıfladı.

YELLEN İPUCU VERECEK Mİ? TIKLAYIN… 

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:59'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, Çin'de kredi ve doğrudan yabancı yatırım verilerimin beklentileri aşmasının ardından yüzde 0.5 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin yüzde 0.5'lik çıkışının ardından fazla değişmedi. Mısır vadeli kontratları, dün dört yılın en düşük seviyesinden sıçramasının ardından değer kaybetti. Kore para birimi won dolar karşısında beş haftanın en düşük seviyesine indi ve Endonezya rupisi düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

Yellen, faiz oranlarının görünümüne ilişkin sprkülasyonların arttığı bir ortamda senatörlere konuşma yapacak. BOJ yetkilileri, teşvikleri mevcut seviyelerinde tuttu. Avustralya Merkez Bankası, faizlerin istikrarlı kalacağı bir dönem beklediğini tekrarlarken, İngiltere'de enflasyon ve Almanya'da yatırımcı güveni verileri açıklanacak. Citigroup Inc., bankaların kar açıklamalarının geldiği bir dönemde, ABD'de beklenenden daha fazla işlem geliri açıkladı.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli ekonomisti Mark Smith, "Piyasalar Başkan Yellen'ın temkinli duruşunu sürdürmesini bekliyor, ancak istihdam ve enflasyonda Fed'in hedeflerine doğru bir iyileşme konusunda bazı bilgilendirmlere gerek duyulacak," dedi ve "Piyasalar, BOJ'un bu yılın ilerleyen dönemlerinde harekete geçmeye zorlanacağına inanıyor" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.