Makina Takım – MAKTK Hisse Senedi

0
5069

MAKİNA TAKIM ENDÜSTRİSİ A.Ş. – MAKTK

1957 yılında kurulan Makina Takım Endüstrisi A.Ş., Türkiye’nin en büyük kesici takım üreticisi konumundadır. Kuruluşundan 3 yıl sonra 1960 yılında ürünlerini ABD’ye ihraç ederek Türkiye’de sanayi ürünü ihraç eden ilk kuruluş olmuştur. 1968 yılında hisselerinin bir kısmı halka açılmış, bugün itibariyle hisselerinin yüzde 50’sinden fazlası halka açıktır. 1998 yılında Makina Takım ile benzer ürün gamında üretim yapan EVAR Kesici Takım Sanayi A.Ş.’yi bünyesine katarak Türkiye kesici takım sektörüne daha geniş perspektifte hizmet vermeye başlamıştır.

Kesici takım sektöründe kullanılan delici, vidalı, kesici ve testere ürün grupları ile hizmet veren Makina Takım, mevcut tezgah parkı ile 30 bin ürün çeşidiyle geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır. Ayrıca, sanayici müşterilerine kendi tezgahları için talep ettikleri özel tasarım ürünlerini üreten Makine Takım, Türk sanayicisine özel olarak üretmiş olduğu takımların tüm tasarım ve üretim bilgilerini içeren yaklaşık 50 bin adet özel ürün tasarım arşivi bulunmaktadır.

MAKTK işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Makine Takım’ın ana faaliyet konusu delici ve kesici takım imali ve satışıdır. Makina Takım imalat sanayii, metal eşya, makine ve gereç yapım, metal eşya sanayi (makine ve gereç hariç) sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Makina Takım, Borsa İstanbul’da BIST TÜM / BIST 100 / BIST Kocaeli / BIST ANA / BIST SINAİ / BIST METAL EŞYA, MAKİNA endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.