Mardin Çimento – MRDIN Hisse Senedi

0
2543

MARDİN ÇİMENTO SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. – MRDIN

1969 yılında kurulan Mardin Çimento Sanayii Ve Ticaret A.Ş., Güneydoğu Anadolu bölgesinin imarı ve kalkınmasına öncülük etmek, bölgenin ve Ortadoğu’daki komşu ülkelerin çimento talebini karşılamak amacıyla kurulmuştur. 1990 yılında OYAK’ın ortaklık payı yüzde 50’yi aşan Mardin Çimento, 2015 yılında OYAK‘ın iştiraki olmuştur.

Mardin Çimento, Türkiye’nin ve bölgenin gelişimine paralel olarak artan çimento talebinin, mevcut kapasiteyle karşılanamaz hale gelmesi nedeniyle 2006’da yatırım kararı aldı ve II. klinker üretim hattı ve III. çimento değirmeni yatırımlarına başladı. Ön kalsinasyonlu tam otomasyon sistemiyle son teknolojileri kullanan II. klinker döner fırın, 31 Mart 2007 tarihinde ateşlendi ve deneme çalışmaları sonrasında Haziran 2007’de üretime başladı. III. çimento değirmeni ünitesi ise Temmuz 2007’de üretime geçti. Gelişen pazar koşulları da dikkate alınarak fabrikada üretilen çimento tiplerinin dağılım profili çerçevesinde çimento öğütme kapasitesi artırıldı, Aralık 2007’de IV. çimento değirmeni yatırımı başladı. II. klinker üretim hattının Haziran 2007’de ve IV. çimento değirmeni ünitesinin Ağustos 2008’de üretime geçmesiyle klinker üretim kapasitesi yılda 2 milyon tona, çimento üretim kapasitesi ise yılda 3 milyon tona ulaştı.

MRDIN işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Mardin Çimento’nun ana faaliyet konusu çimento üretimidir. Mardin Çimento imalat sanayii, taş ve toprağa dayalı, taş ve toprağa dayalı diğer sanayi sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Mardin Çimento, Borsa İstanbul’da BIST SINAİ / BIST TAŞ, TOPRAK / BIST 100 / BIST YILDIZ / BIST TEMETTÜ / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.