Merkez faiz artıracak mı?

0
339

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Salı günkü toplantısında, küresel finansal krizden sonra başlattığı karmaşık para politikasını bir kenara bırakarak, tek gösterge faize doğru adım atmaya başlaması bekleniyor.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, mevcut sistemdeki üç gösterge faizden biri olan bir haftalık repo faizinin yüzde 7.5'ten yüzde 8'e yükseltmesi bekleniyor. Başkan Erdem Başçı, Ziraat Yatırım'ın İstanbul ofisinden Bora Tamer Yılmaz'a göre, bu artışı, muhtemelen bankalara her oranda para vererek nakit miktarını artırmak yoluyla etkisini giderip, para politikası açısından "nötr" hale getirecek.

Yılmaz, "Bir hafta vadeli repo faizi nihayetinde tek gösterge olacak," dedi ve "Bilmediğimiz nokta ise, Banka'nın politikayı tek adımda mı, yoksa daha uzun bir döneme yayarak mı sadeleştireceği" şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcılar, Merkez Bankası'nın küresel kriz ortamında, daha fazla esnekliğe sahip olmak için uygulamaya koyduğu faiz koridorunu, karmaşıklığından dolayı eleştiriyor. Türk Lirası, Güneydoğu'da terör olaylarının artması, iki genel seçimden dolayı siyasi belirsizlik ve gelişen piyasa varlıklarına gelen genel satışlardan dolayı, bu yıl yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

Temmuz Taahhüdü

Başçı, Ekim ayında, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmasının ardından ilk toplantıda faiz artırımına gitmeyi beklemenin "makul" olacağını söyledi. Bu açıklama ayrıca, Başçı'nın Temmuz ayında dile getirdiği, merkez bankasının gecelik borç verme ve gecelik borçlanma faizlerini de gösterge olarak değerlendirdiği para politikası sısteminden vazgeçileceğine yönelik taahhüdüne doğru atılmış bir adım olarak nitelendi. Eğer bir hafta vadeli repo faizi, analistlerin tahmin ettiği üzere, tek gösterge faiz olursa, Cuma günü yüzde 8.85 seviyesinde bulunan merkez bankasının ortalama fonlama maliyetinin yükseltilmesi gerekecek.

Başçı, tek faize doğru hareket etmenin talebi artıracağını ve yatırımcı güvenini güçlendireceğini kaydetti. Başçı'nın açıklığa kavuşturmadığı nokta ise, üç faizden hangisinin gösterge olacağı ve geçiş sürecinin ne zaman sonlanacağıydı. Başçı ayrıca, bu adımın likidite koşullarını etkilemeyeceğini de belirtti.

Diğer bir Bloomberg anketine göre, merkez bankasının koridorun üst sınır olan gecelik borç verme faizini değiştirmemesi ve alt sınır olan borçlanma faizinin ise 25 baz puan artırılarak yüzde 7.5'e çıkarılması bekleniyor.

Morgan Stanley'in İstanbul ofisi ekonomistlerinden Ercan Ergüzel, Pazartesi günkü raporunda, "Nihayetinde, koridor kullanmaya gerek kalmayacak ve haftalık repo faizi muhtemelen temel politika aracı olacak" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.