Merkez piyasaları terse yatırır mı?

0
2484

Küresel pay piyasaları, geçen haftanın son işlem gününde güçlü satış baskısı altında kalırken, yatay bir seyir izleyen yuriçi piyasalar yeni haftada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarını takip edecek. Yurtiçinde bu hafta gerçekleştirilecek PPK toplantısı öncesinde, geçen hafta BIST 100 endeksi genel olarak yatay bir seyir izlerken, dolar/TL 2,68'in hemen üzerinde dengelendi.

Analistler, BIST 100 endeksinin döviz kuru hareketlerine duyarlı bir seyir izlediğini hatırlatarak, bu nedenle PPK kararlarının başta bankacılık sektörü olmak üzere endeksin yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Ekonomistlerin önemli bir kısmı faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyor. TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemiş ve politika faizini yüzde 7,50'de, faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75'te, alt bandı ise yüzde 7,25'te bırakmıştı.

Öte yandan TCMB, 14 Nisan'da yaptığı duyuruda, gelecek hafta yapılacak PPK toplantısında, döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıklamıştı. Duyuruda, ayrıca toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirlerin de ele alınabileceği ifade edilmişti….

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.