Merkez’den ‘indirime devam’ mesajı…

0
2768

Merkez Bankası Şubat ayında yıllık tüketici fiyatları enflasyonunun Ocak ayındaki yüzde 7,24 seviyesinin üzerine çıkma ihtimaline rağmen dünkü faiz kararının ardından bugün ekonomistlerle yaptığı toplantıda faiz indirimlerinin devam edebileceği mesajını verdi.

Toplantıya katılan ve Reuters'ın görüştüğü beş ekonomist de TCMB yetkililerinin bugünkü açıklamalarından faiz indirimlerinin süreceği mesajını aldıklarını söyledi.

Şeker Yatırım Ekonomisti Elif Gülay Girgin, "TCMB'nin faiz indirimlerine devam edecekleri mesajı alıyoruz. TCMB yetkilileri, küresel koşullar düşünüldüğünde eskisi kadar esnekliğe gerek olmadığını düşünüyorlar. Benim görüşüm Fed'den gelecek hamlelerle belirlenecek yeni küresel likidite koşulları TCMB'yi yeni döneme ayak uydurması için zorlayana kadar faiz indirimleri devam edecek" dedi. Merkez Bankası dün açıkladığı kararında politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 7,50'ye çekerken, koridorun alt bandını 25 baz puan düşüşle yüzde 7,25'e, üst bandı ise 50 baz puan düşürerek yüzde 10,75'e çekti.

Faiz kararı metninde de Ocak ayına göre önemli değişikliklere giden PPK, "Enflasyonun 2015 yılının ortalarında hedefle uyumlu seviyelere geleceği" ifadesini metinden çıkardı. Girgin, bu ifadenin çıkarılmasının nedeninin TCMB yetkililerinin Şubat ayında yıllık TÜFE'de artış ihtimali görmeleri olduğunu söyledi.

TCMB, ekonomistler ile yaptığı toplantıya ilişkin yayınladığı sunumda da enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerektiğine de dikkat çekerken, "Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür" söylemini yineledi. Sunumda önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacağı ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği belirtildi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.