Yellen ‘altın’ın önünü açtı…

0
2708

Altın, Fed Başkanı Janet Yellen'ın faiz artırımının yakın bir zamanda olmayacağını işaret etmesinin ardından, seon yedi haftanın en düşük seviyesinden sıçrama yaparken, gümüş değer kazandı. Palladyum altı haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Yellen, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi'ne yaptığı konuşmada, Fed'in faize ilişkin sözlü yönlendirmesinde bir değişikliğe gitmesinin, merkez bankasını sıkılaştırma konusunda belli bir zaman çizelgesine bağımlı kılmayacağını  işaret etti. Yüksek faiz oranları, altının yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla yatırımcısına kazanç sağlamasından dolayı, metalin cazibesini azaltıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Yellen, işgücü piyasasının iyileşmekte olduğunu, ancak enflasyon ve ücret artışının çok düşük kaldığını sözlerine ekledi. Yellen, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşacak. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 geriledi ve düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 1 yükselerek ons başına 1,211.94 dolara kadar çıktıktan sonra, Londra saati ile 10:54'te, 1,207.40 dolara geldi. Altın salı günü 1,190.52 dolara kadar inerek, 5 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Fiyatalr son dört günde aşağı yönde hareket etti.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.8 yükselerek ons başına 1,206.50 dolara çıktı ve böylelikle, üç günlük düşüşün ardından yukarı yönde hareket etti. Vadeli kontrattlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 24 altındaydı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü de yükselerek artışını beşinci güne taşıdı ve 1,679.8 tona çıkarak Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Phillip Futures Pte'nin yatırım analisti Howie Lee, bilgilendirme notunda, fiyatların, bir haftalık tatilin ardından geri dönen Çinli alıcılardan destek görebileceğini söyledi.

Spot palladyum yüzde 1.2 yükselerek ons başına 804.72 dolara çıktı ve 14 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gümüş yüzde 1.4 prim yaparak ons başına 16.52 dolara çıakrken, platin yüzde 0.5 artarak ons başına 1,170.25 dolara ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.