Merko Gıda – MERKO Hisse Senedi

0
1169

MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. – MERKO

1982 yılında kurulan Merko Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., işlenmiş meyve ve sebze ihraç etmek amacıyla kurulmuştur. Merko, 1990 yılında Yalova ’da IQF donmuş meyve ve sebze fabrikası satın almış ve sırasıyla 1995 yılında Tepecik ’te yeni bir domates salça fabrikası kurmuş, 1998 yılında da Sultaniye ’deki bir salça fabrikasını satın alarak grup bünyesine katmıştır.

Merko, HACCP uygulamış, toplam kaliteyi her üretim bandında ve her fabrikasında yaşama geçirerek öncü konumuna geçmiştir. Kilit pozisyonlardaki personel Campden-İngiltere başta olmak üzere yurtdışına gönderilmekte ve üniversitelerle ortaklaşa düzenli olarak kurum içi eğitim programları gerçekleştirilmektedir.

MERKO işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Merko’nun ana faaliyet konusu domates salçası ve küp domates üretimidir. Merko imalat sanayii, gıda, içki ve tütün, gıda maddeleri sanayii sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Merko, Borsa İstanbul’da BIST Bursa / BIST 100 / BIST GIDA, İÇECEK / BIST SINAİ / BIST ANA / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.