Moody’s sürpriz yapar mı?

0
2703

Moodys'in Türkiye değerlendirmesi için negatif bir açıklama beklemeyen analistler gelecekte değerlendirmelerin pozitife dönebileceğine dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak; Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, geçen hafta Moody’s’ten gelen açıklamalara bakılırsa, ironik bir şekilde görece negatif söylemin bu hafta da korunacağını ifade etti.

Sözer, 2010 sonundan bu yana uygulanan Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı’nın faydaları gözlenmeye devam ederken, son beş ayda petrol fiyatlarındaki yüzde 40’lık düşüşün ardından makroekonomik istikrarın belirgin bir şekilde iyileştiğinin açıkça görülmesine karşın kredi derecelendirme kuruluşlarının bu negatif tutumlarını anlamakta güçlük çektiğini vurguladı.

İnanç Sözer, "Bununla birlikte önümüzdeki görünür gelecekte negatif bir aksiyon alamayacaklarını, aksine zamanla ekonomik verilerin beklentilerimizle uyumlu bir şekilde iyileştiği ortaya çıktıkça, pozitif aksiyonlar alacaklarını tahmin ediyoruz" dedi.

2015'te değişiklik olabilir

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise Moody's'in Türkiye'nin negatif olan görünümünü durağana çıkarma ihtimalinin az olduğunu belirtti.

Nisan ayında Moody's'in Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdiğini, notunu ise "Baa3" olarak teyit ettiğini hatırlatan Maggio, Moody's'in 2015 yılında Türkiye'nin notu ve görünümünde değişikliğe gidebileceğini ifade etti.

Moody's'in genel seçimlerden sonra Türkiye'nin notu ve görünümünü değerlendirebileceğini dile getiren Maggio, seçimlerden sonra siyasi istikrarsızlık olması ve makroekonomik verilerin kötü gelmesi halinde Türkiye'nin notunun  yatırım yapılabilir seviyenin altına indirilebileceğini savundu.

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland ise Moody's'in Türkiye'nin notu ve görünümü üzerinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını, yüksek dış kırılganlığın Moody's'in değişikliğe gitmemesinin en önemli sebeplerinden biri olacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'yla (TCMB) hükümet arasında yaşanan faiz tartışmasının da önemli nedenler arasında yer alacağını iddia etti.

Daha önce kredi notunu negatife çevirmişti

Türkiye'nin kredi notuna ilişkin 8 Ağustos 2014'te herhangi bir güncelleme yapmayan Moody's, söz konusu tarihte yaptığı açıklamada, "Ülke notu takviminin, potansiyel hareketlere ilişkin sadece gösterge tarihler olduğunu dikkat alınız" ifadelerini kullanmıştı.

Moody’s, en son 11 Nisan 2014 tarihinde Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan”dan, "negatif"e çevirirken, "Baa3" olan kredi notunu teyit etmişti.

Nisan ayındaki açıklamasında Moody's, Türkiye’nin not görünümünün "negatife” çevrilmesine gerekçe olarak, "Yabancı ve yerli yatırımcının güvenini olumsuz etkileyen, artan politik belirsizliklerin ve düşük küresel likidite koşullarının itici rol oynaması ve Türkiye’nin dış finansman pozisyonundaki baskıları" göstermişti.

Moody's, 16 Mayıs 2013’te ise Türkiye’nin kredi notunu yükselterek "yatırım yapılabilir" ülkeler kategorisine çıkarmıştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.