Draghi konuştu, Euro gitti geldi

0
2667

Draghi, "Gelecek yılın başında gerçekleşen parasal gevşemeyi yeniden değerlendireceğiz" dedi. Draghi şöyle devam etti: "Planlanan varlık alımlarının bilançomuz üzerinde kayda değer bir etkisi olacak, bilanço 2012 başındaki seviyelere gelecek. Euro Bölgesi'ne dair son tahminler daha düşük enflasyon ve büyümeye işaret ediyor."

EURO NE KADAR?

YÖNETİM KURULU HEM FİKİR

Draghi banka olarak gerekenin yapılmasına hazır oldukları yönündeki açıklamasını yineledi ve "Yönetim kurulu ihtiyaç olması halinde, alışagelmedik ek tedbirlerin kullanımı konusunda fikir birliğinde" şeklinde konuştu. AMB Başkanı, "AMB ve Eurosystem yetkilileri ek önlemler için hazırlıklarını hızlandırdı" dedi.

BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞÜRÜLDÜ

Draghi ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu ifade etti. AMB, Euro Bölgesi 2015 büyüme tahminini yüzde 1'e revize etti. Eylül ayındaki tahmin yüzde 1,6 seviyesindeydi.

ENFLASYON TAHMİNİNİ DE AŞAĞI ÇEKTİ

AMB, 2015 için enflasyon tahminini yüzde 0,7'ye revize etti. Eylül ayındaki tahmin yüzde 1,1'di. Banka 2016 için enflasyon tahminini yüzde 1,4'ten yüzde 1,3'e revize etti.

PETROLÜ DİKKATLE İZLEYECEĞİZ

Draghi, "Petrol fiyatlarının orta vadeli enflasyon trendlerine etkisini dikkatle izleyeceğiz" diye devam etti.

PETROLÜN ENFLASYONA ETKİSİ

Draghi, petroldeki düşüşün enflasyona etkisinin 2015'te yüzde 0,4, 2016'da yüzde 0,1 düzeyinde olacağını söyledi.

EURO GİTTİ GELDİ

Draghi'nin ilk açıklamaları sonrasında 1,2279'la 28 ayın en düşük seviyesine inen Euro/dolar paritesi daha sonra yükselişe geçti. Draghi'nin 2015 başında politika önlemlerini değerlendireceklerini belirtmesinin ardından parite 1.24'ün üzerine kadar yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.