Moody’s`ten ‘petrol’ uyarısı!

0
553

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, petrol fiyatlarında derinleşen düşüşün global olarak bankalar üzerinde baskıyı yoğunlaştırdığını, özellikle de net petrol ihracatçısı ülkelerdeki bankaların kısa vadede kredi risklerine en açık bankalar olduğunu bildirdi.
 

Düşen petrol fiyatlarının global bankalar için ortaya çıkardığı kredi risklerine ilişkin yeni bir rapor yayınlayan Moody's, orta vadede fiyatlarda toparlanmının çok daha yavaş şekilde gerçekleşmesi yönünde önemli bir risk olduğunu belirtirken, fiyatların daha da düşmesi riski bulunduğunu da vurguladı.

Moody's net petrol ihracatçısı ülkelerde bankalar için kredi risklerinin, düşük petrol fiyatlarının varlık katiletisi için kötüleşme potansiyelini artırmasına doğrudan veya dolaylı maruz kalma pozisyonlarına göre artacağını vurguladı.

Düşük petrol fiyatlarının global banka karlarına ve borç ödeme yeterliliklerine etkilerinin genel olarak yönetilebilir göründüğünü belirten Moody's, bununla birlikte düşük petrol fiyatlarının not verdiği bankaların bir kısmının kredibilitelerini test edebileceğini de ifade etti.
 

Moody's yöneticisi Federico Drevon yaptığı değerlendiremede, "Petrol fiyatları için temel senaryomuzda fiyatların uzun süre düşük kalacağına inanıyoruz ve petrol ihracatçısı bölgede bankaların risklerin arttığını görmelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.