Mutlu olmak için 5 sebep

Mutsuzluğu bir kenara bırakın. Artık mutlu olmanın zamanı geldi. İşte mutlu olmak için 5 sebep:

0
4790

Senem Türkanoğlu/Editör 

Mutlu olmak için çaba  sarf ederseniz, onu daha kolay elde edersiniz. Basit adımlar uygulayarak mutluluğu yakalayabilir ve böylelikle fiziksel sağlığınızı da korumuş olabilirsiniz.

Yeni şeyler deneyin

Eski ve rutin olan her şeyi rafa kaldırın. Mutlu olmak istiyorsanız öncelikle sizi üzen ve eskiyen her şeyi hayatınızdan çıkararak işe başlayın. Yeni şeyler denemek beyin dalgalarını uyandırıyor. Mesela; salsa kursuna gidebilir, spor yapabilir ve uzun zamandır ertelediğiniz İngilizce kursuna başlayabilirsiniz. Yaşamınıza yenilikler katarak eskiden uzaklaşabilir ve mutlu olabilirsiniz.

Gülümsemeyi ihmal etmeyin

Gülümsemeyi kana karışan en hızlı ilaç olarak tanımlayabiliriz. Araştırmalara göre; yalnızca gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine neden oluyor. Bu da gösteriyor ki; yüzünüzden tebessümü eksik etmemelisiniz 🙂

Şükredin

Mutlu olmak için bir diğer sebep de şükretmek. Şükretmek bazı şeyleri daha çabuk görmenizi sağlar. Dolayısıyla her gece uyumadan önce hayatınızda var olan şeyler için şükretmelisiniz. Örneğin; sağlıklıysanız,  bir işiniz varsa, anne ve babanız hayatsa bunlara her gün şükredebilirsiniz. Genellikle elimizdekilerinin kıymetini kaybedince anlarsınız ve nedense bazı şeyler gözümüz önündeyken göremeyiz. Siz görmeyenlerden olmayın. Elinizdekilerin kıymetini zamanında bilin ve size ait olan her şey için mutlu olun!

Hedefleriniz olsun 

Mutluluğun formülü: hedefler. Psikolog Jonathan Freedman’ın ise kendilerine kısa veya uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğunu söylüyor. Eğer henüz bir hedefiniz yoksa mutlu hissedebilmek adına kendinize bir hedef belirleyin. Hayatta bir amacınız yoksa mutsuz olmanız normal. Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokuyor. Bundandır ki hayat amacı olan insanların gözlerin içi parlıyor.

Mutluluğun kaynağı 10 iyi arkadaş

Mutluluğun kaynağı 10 iyi arkadaş. Bu sonuca ise Nottingham Üniversitesi vardı. Nottingham Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen kişilerin, beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğu sonucuna varıldı. Henüz çevrenizde en az 10 iyi arkadaşınız yoksa hemen yeni ortamlara katılarak arkadaşlık ilişkilerinizi geliştirmelisiniz.

Verimli çalışmanın en etkili yolları

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.