Verimli çalışmanın en etkili yolları

Günümüz koşullarında veriminizi düşürmek için pek çok sebep var. Fakat bunları hayatınızdan çıkarak yaşamınızı daha da verimli bir hale getirebilirsiniz. O halde veriminizi artırmak için bırakmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

0
2515

Senem Türkanoğlu/ Editör 

  1. Sosyal medyada daha az vakit geçirin

Sosyal medya hesaplarında farkında olmadan bazen saatlerce vakit geçirmek mümkün. Vaktimizi çalan başlıca sosyal medya hesapları ise şunlar; Facebook, twitter, instagram, linkedin, swarm. Danimarkalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre; Facebook kullanmamak insanları daha mutlu ediyor. İnsanoğlunun ne yazık ki meraklı bir yapısı var! Verimli çalışmak için; çevrenizdeki insanların ne yaptığı, nerelere gittiği, hangi fotoğrafları beğendiğini merak etmeyi bırakmalısınız. Özellikle de mesai saatleri içinde verimli çalışmak adına sosyal medya hesaplarınıza bakmamalısınız. Hele ki dikkat eksikliğiniz varsa odaklanmanız güçleşebilir.

  1. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzaklaşın

Bir iş yaparken cep telefonuna bakmak, bilgisayardan bir şeyler indirmek dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Böyle durumlar yaşamak istemiyorsunuz; masanızda verimliliğinizi düşürecek tüm gereksiz eşyaları kaldırmalısınız. Bu konuda iradeli davranmanızda fayda var. Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada; yüksek seviyede iradeye sahip olan insanların, iradesiz insanlara göre uzun vadede ve anlık olarak daha mutlu olduğu tespit edildi.

  1. Aynı anda birden fazla iş yapmayın

Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak veriminizi düşüren etkenlerden biridir. Aynı anda birden fazla iş yapmak yerine bir program yapmalısınız. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; aynı sürede tek bir iş yapanların aynı anda çok fazla işi birden yapanlardan daha verimli oldukları ispatlandı.

  1. Zor işleri ertelemeyin

Zor işleri ertelemeyi bir an önce bırakarak, ilk adımı atmalısınız. Mesela gün içerisinde en zorlu işten başlayarak en kolaya doğru ilerlemelisiniz. Böylelikle bir işi bitirmeden diğerine geçemeyeceksiniz. Bu da verimli bir şekilde çalışmanıza neden olacaktır. Enerjinizi boşa harcadığınızda verimliliğiniz ve karar verme mekanizmanız zayıflar. İnsanlar sabah saatlerinde genellikle daha enerjiktir. Dolayısıyla zor işleri enerjinizin tükendiği vakitlere ertelemeyin.

Başarılı bir iş hayatı için sahip olunması gerekenler! TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.