Para arzı Nedir?

Para arzı; mevcut para miktarının toplamı şeklinde tanımlanabilir. Bir ülke ekonomisinde para arzında bir artış söz konusu olursa faiz oranında düşüş, enflasyon oranın da yükseliş meydana gelir.

0
9526

Para nedir?

Dilimize Farsça pâre (küçük parça) sözcüğünden geçen para; mal ve hizmetlerin satın alınmasında kullanılan, devlet tarafından da basımı yapılan bir varlıktır.

Para arzı nedir?

Para arzı; mevcut para miktarının toplamı şeklinde tanımlanabilir. Bir ülke ekonomisinde para arzında bir artış söz konusu olursa faiz oranında düşüş, enflasyon oranın da yükseliş meydana gelir. Para arzının azalması halinde de fiyatlar ve üretimin azaldığı,   faiz oranlarının yükseldiği görülür.  Böyle bir durum ise üretim kapasitesinin yetersiz kullanılmasına ve işsizliğe neden olur.

Bir ekonomide dolaşımdaki para miktarında artış olması o paranın değer kaybetmesine, para miktarının azalması ise paranın değer kazanmasına yol açar.

Genel para arzı seviyesi “M” harfi ile ifade edilir. Para arzı seviyesi ise şöyledir;

M0 = Dolaşımdaki Para – Bankalardaki Para

M1 = Dolaşımdaki Para + Vadesiz Mevduat(TL, YP)

M2 = M1 + Vadeli Mevduat(TL, YP)

M3 = M2 + Repo + Para Piyasası Fonları + İhraç Edilen Menkul Kıymetler

Merkez bankalarının para arzını artırması genişletici para politikası, para arzını azaltması da daraltıcı para politikasıdır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.