Para biriktirmek için nasıl düşünmek gerekli?

Para biriktirmenin öne önemli adımı, düşünce şeklinizi değiştirmektir.

0
5041

İnsanlarla konuştuğunuz zaman, hemen hemen herkesin para biriktirmek istediğinizi duymuyor musunuz? Peki, bu kadar çok konuşulduğu halde, neden, birkaç örnek dışında, kimse para biriktiremiyor?

Para biriktirmek için ilk önce, T. S. Elliot’un “Öncelikle başlamak gerekli, neresinden veya nasıl olduğu önemli değil, sadece neden başlamak istediğini bil..” dediği gibi para biriktirmeyi istemek ve kendinize bir amaç belirlemek önemli.

Herkesin kendine göre para biriktirmek için geçerli bir nedeni vardır. Ama en geçerli neden bugününüzü ve geleceğinizi güvence altına almak değil midir? Para biriktirmeye karar verdiğiniz zaman mutlaka bunları alışveriş yaparken, borç verirken veya alırken, tatile çıkarken veyahut bir şey alırken düşünün…

 Sorumluluklarınızın farkına varın

Para biriktirmek, aslında çok büyük bir sorumluluktur. Çünkü para biriktirmeye başlamak ve bunu devam ettirebilmek önemli bir irade gerektirir. Bütçe planlaması yapmak, alışveriş ve ihtiyaç listeleri oluşturmak önemli bir sorumluluktur.

Para biriktirirken basit düşünün. İlk önce alacağınız şeyin gerçekten sizin ihtiyacınız olup olmadığını kafanızda iyi tartın ve alacağınız şeyin sizin için ne kadar gerekli olduğunu düşünün. Örneğin, bir karnınız acıktığı zaman dışarıdan yemek de söyleyebilirsiniz, aynı paraya yemek yapıp üç gün boyunca yiyebilirsiniz. Bu kararı almak tamamen sizin sorumluluğunuzda…

Kendinize hedefler belirleyin

Para biriktirmeye başladığınız zaman mutlaka kendinize küçük veya büyük hedefler belirleyin. Bu doğrultuda her ay maaşınızın bir bölümünü bir kenara ayırın ve hedefinize ulaşıncaya kadar o paraya dokunmayın. Düzenli birikim yapmaya başlamanızın ardından kenara ayırdığınız paranın aydan aya artması sizin için en büyük motivasyon olacaktır.

Başlangıç için kendinize 3 aylık bir hedef belirleyin ve 3 ay boyunca düzenli olarak biriktirin. İlk ay size belirlediğiniz meblağı yatırırken zor gelirse, bu parayı kredi kartınıza yatırdığınızı düşünebilirsiniz. İşin en güzel tarafı, kredi kartı borcunuza ödediğiniz parayı geri almanız mümkün olmayacakken, birikim hesabınıza ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz…

3 aylık birikim hedefinize ulaştıktan sonra, kendinize daha uzun vadeli birikim planları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ama paranızı enflasyona karşısında eritmemek istiyorsanız mutlaka, yatırım araçlarını araştırmaya başlayın.  Başlangıçta, risksiz ama düşük getirili banka mevduatlarını değerlendirebilirsiniz. Daha sonra Forex gibi kazanç oranı daha yüksek piyasalara yönelebilirsiniz.

Son olarak, para biriktirmek sandığınızdan çok daha basit ve kolaydır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.