Web sitesi ziyaretçi sayısı nasıl artırılır?

Fikrinizi hayata geçirip bir internet sitesi kurdunuz fakat hala istediğiniz trafiğe ulaşamadınız mı?  İşte web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmanın yolları:

0
5292

Senem Türkanoğlu/Editör

Web sitenizin ziyaretçi sayısını bir türlü artıramıyor ve bu durum gün geçtikçe canınızı mı sıkıyor? Artık pes etme noktasına gelip, hayallerinizden vazgeçmek üzere misiniz? Durun, henüz  her şey bitmedi. Aşağıdaki yöntemleri deneyerek web sitenizin ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz.

1İnsanlara fayda sağlayın

Bir web sitesinin trafiğini belirleyen en temel öğe; web sitesinin insanlara fayda sağlamasıdır. Çünkü insanlar kendilerine faydalı olduğunu düşündüğü sitelere daha sık giriş yapıyor. Faydalı bir site oluşturmak arama motorunda üst sıralara çıkmasını sağlayabilir.

2İçerik kraldır

Bill Gates, 1996 yılında kaleme aldığı bir makalede şöyle diyor: Content is king. Bu cümlenin Türkçe karşılığı; içerik kraldır. Ziyaret sayısını artıracak en önemli maddelerden biri de hiç şüphesiz ki içeriktir. İçerik üretirken de özgünlük ana madde olmalıdır. Daha önce başka bir sitede yer alan içerik sitenize zarar verebilir. Kopya içerik ceza almanıza ve sitenizin geri sıralara düşmenize sebep olabilir.  Dolayısıyla içeriklerinizin özgün olmasına özen göstermelisiniz.

3 Güncel olun

Güncellik önemlidir sık sık güncellenen siteler arama motorunda üst sıralarda yer alabilir. Web sitesine sık içerik girildiği takdirde Google sitenizin güncel olduğunu düşünerek aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Google’nın Panda adını verdiği internet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandıran uygulamasında özgün olmayan sitelerin hızla gerilediğini görmek mümkün. Google Panda algoritmasına göre Google’ın web yöneticilerine en önemli tavsiyesi şu; Google algoritmaları için sitelere optimizasyon yapmak yerine kaliteli içerik oluşturmaya yönelin.

4Seo çalışmaları yapın

Arama motoru optimizasyonu (SEO) sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına aracılık eder. Bunun için de Seo çalışmaları yapmalı ve Seo kurallarına uygun içerikler üretmelisiniz. Ayrıca sitenin altyapısının düzgünlüğü, tasarım ve yazılım da web sitesi ziyaretçi sayısını artırmadaki diğer unsurlardandır.

5Sosyal medyayı etkili kullanın

Web sitenizin trafiğini artırmada kullanacağınız diğer yöntemlerden biri de sosyal medyayı etkili kullanmaktır. Sosyal medya sık içeriğin değiştiği, insanların paylaşım yaptığı bir alan olduğundan arama motoru da sosyal ağlardaki içerikleri indeksleyecektir. Bu sebeple web sitenizde yer alan içerikleri sosyal medyada planlı bir şekilde paylaşmalısınız.

6 Google Adwords’i keşfedin

Google’nun reklam hizmeti olan Adwords ücretli bir servistir. Google Adwords’i kullanarak bütçenize göre reklamları ayarlayabilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.