Peki dolar neden bu kadar güçlü?

0
781

Doların gücünün ardında ne var? Ekonomistler doların yeni fanlarının ABD ekonomisine dair artan güvene tepki verdiği görüşünde.

DOLARDAKİ ŞAŞIRTAN HAREKETLİLİĞİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Gluskin Sheff baş ekonomisti David Rosenberg, "Dolar gücü döviz piyasalarının ABD´deki ekonomik görünümü nasıl değerlendirdiklerini gösteriyor." dedi.

Nomura sabit getirili araştırmalar ve küresel kur stratejisi başkanı Jens Nordvig, "Dolar, ABD faizlerinden daha büyük hareketler gösterdi. Küresel açıdan bir bilinmezlik var. Dolar neden bu kadar güçlü, faizler ise istikrarlı?" dedi.

Açıklamalar değişse de stratejistler dolardaki yükselişin ABD ekonomisinin Japonya, Avrupa ve Çin’e kıyasla nasıl göründüğü ile alakalı olduğunu düşünüyor.

Rosenberg, Euro Bölgesi´nin deflasyona ve resesyona yakın olduğunu, Japonya´nın Nisan´daki satış vergisi şokundan çıkmadığını, Çin´in beklenenden daha fazla yavaşladığını söyledi.

Citigroup döviz stratejisti Steven Englander, kur piyasasındaki büyük hareketin diğer ekonomilerdeki yüksek faizin zararlı etkilerinden kaynaklandığı görüşünde.

Nordvig, "Döviz piyasası ileriye bakıyor ve yapısal iyileşmede olan ve sonunda faiz artışından destek alacak dolar görüyor. Dolar, faiz hamlesinden önceki 6-9 aylık dönemde hareket eder ve bu dönemin içindeyiz. Hareket önceki üç sıkılaştırma döngüsü ile uyumlu." dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.