Piyasalarda asıl korku jeopolitik

0
2441

Asya hisse senetleri, dün ABD hisselerindeki satış dalgasının ardından, düşerken ve Avustralya hisse senetleri, Asya bölgesi hisselerinin gösterge endeksini Haziran ayından bu yana en düşük kapanışına doğru yönlendirirken, tahvil riski üç ayın zirvesine çıktı. Yeni Zelanda doları, beklenenden daha düşük çıkan dış ticaret açığı verisi sonrası, bir yılın en düşük seviyesinden yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saati ile 12:22'de, yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Sydney'de S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 geriledi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, ABD hisselerinin gösterge endeksinin üç gün ard arda düşmesinin ardından yüzde 0.1 yükseldi. Asya CDS'lerinin göstergesi bir baz puan yükselerek 1 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yen dolar karşısında yüzde 0.2 güçlenerek 108.65 seviyesine çıkarken, kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları, önceki seansta yüzde 1 kadar düşmesinin ardından yüzde 0.3 yükseldi.

Avustralya, Çin'de büyüyen yavaşlama ve konut sektöründeki "dönemsel düşüş" ortamında, artan arz ile birlikte talebin azalması nedeniyle, demir cevheri fiyat tahminlerini düşürdü. Küresel hisse senetlerinin toplam değeri, küresel ekonomik toparlanmanın yavaşladığı endişeleri ve Orta Doğu'da artan gerilimlere bağlı olarak, 18 Eylül'deki rekordan bu yana yaklaşık 919 milyar dolar eridi. Almanya'da bugün Ifo iş dünyası beklenti endeksi açıklanacak.

Sydney'de Perpetual Ltd. yatırım piyasaları araştırma müdürü Matthew Sherwood, "Orta Doğu'da jeopolitik gerilimlerin yoğunluk kazanması, Avrupa büyümesine ilişkin endişelerin yeniden ortaya çıkması ile birlikte, riskten kaçınma ortamının doğmasına neden oldu" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.