Petrol fiyatları alev alev!

0
2899

Vadeli kontratlar New Yürk'ta yüzde 3.5 kadar yükseldi ve Perşembe günkü yüzde 1.2'lik kazancını daha da genişletti. İki OPEC üyesi ülkenin jeopolitik gerilimleri yılın ilk gününde petrol fiyatlamaları üzerinde de etkisini gösterdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde, 1.28 dolar yükselerek varil başına 38.32 dolara kadar çıktı. Kontrat yılın son işlem gününde 44 sent yükselerek 37.04 dolara çıkmıştı.

Tüm vadelilerde işlem hacmi 100 günlük ortalamanın iki katından daha fazlaydı. Fiyatlar Aralık ayında yüzde 11 düştü ve böylelikle iki ay üst üste düşüş kaydetmiş oldu.

Business HT'nin haberine göre şubat vadeli Brent petrol kontratı ise Londra ICE Futures Europe borsasında 1.22 dolar ya da yüzde 3.3 değer kazandı. Fiyatlar geçen yıl yüzde 35 düştü ve böylece üç yıl üst üste düşüş göstermiş oldu. Avrupa göstergesi Brent petrolü ile ABD göstergesi WTI arasındaki fiyat farkı 35 sent seviyesindeydi.

CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Bu durum, önemli petrol üreticileri Suudi Arabistan ve İran arasındaki sorunların olası uzun vadeli artışının küçük bir adımı olarak görülebilir. Gerilimin artması büyük olasılıkla bir miktar kısa pozisyon kapama amaçlı alımlar getirecektir ve fiyatlara biraz risk primi eklenecektir. Üretime yönelik doğrudan bir tehdit yok" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.