Petrol için ‘farklı’ bir tahmin

0
483

Amerika’nın önde gelen petrol piyasası yatırımcıları ve uzmanlarından biri olarak gösterilen T. Boone Pickens, petrol, OPEC ve Rusya’ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

PETROL FİYATLARI

Pickens, bu yıl talebin beklentilerin altında kaldığını fiyatların gelecek 12 ila 18 aylık dönemde ise 100 dolara geri döneceğini dile getirdi. Pickens, fiyatların artmasında ABD kaya petrolü üretiminin bu süreçte daha önceki yıllardaki kadar fazla olmamasının etkili olacağını iddia etti. Kaya petrolü üretiminin azalmasında, ABD'nin deniz aşırı ülkelerdeki sıkıntılarının etkili olabileceğini belirtti.

OPEC DEĞİL PETROL KARTELİ KISABİLİR

Pickens, OPEC’in 'üretimi kısmayacağız' demediğini ve petrol kartelinin üretimi kısmak durumunda kalacağını söyledi. Üretimi kısma gücüne sahip olan tek ülkenin Suudi Arabistan olduğunu belirten Pickens, Suudi Arabistan’ın fiyat 10 yıl boyunca 70 dolarda kalsa bile düşük fiyat sürecini devam ettirmeye yönelik nakit rezervine sahip olduğunu ifade etti. Ancak Pickens, bunun diğer OPEC üyeleri için geçerli olmadığını kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.