Petrol için kabus senaryosu

0
2909

Saxo Bank'ın Başkan Yardımcısı Ole Hansen Irak'ta IŞİD yüzünden yükselen tansiyondan dolayı petrol fiyatlarının 20 dolar yükselebileceğini söyledi. Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıt fiyatları içinde ciddi bir risk.

BENZİN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Irak’ta tansiyon giderek yükseliyor. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Irak'ta petrol sahalarını kontrol altına almaya başlaması ve Musul'un ardından Kerkük'e doğru yürüyüşe geçmesi piyasaları kaygılandırıyor. IŞİD’in Musul’daki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na yaptığı saldırı ekonomi çevrelerinde bu endişeyi daha da kuvvetlendirdi.

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine göre petrolde en kötü senaryoyu Saxo Bank’ın Başkan Yardımcısı Ole Hansen açıkladı. Hansen brent petrolün varil fiyatının 20 dolar daha yükselerek 130 dolar sınırını aşabileceğini ifade etti. Hansen, “Eğer petrolde bu tip bir fiyat artışı gözlenirse halen kırılgan olan global ekonomi tekrar resesyon tehlikesiyle karşılaşır” dedi.

Petrol 111 dolardan alıcı buluyor

Irak’tan Türkiye’ye yapılan petrol sevkiyatı henüz IŞİD’in terör saldırıları yüzünden etkilenmedi. Öte yandan açıklamalarda bulunan Irak Petrol Bakanı Abdül Kerim Luaibi dün yaptığı açıklamada Irak’ın güneyinde bulunan petrol tesislerinin güvenli olduğunu açıkladı. Kuzey Irak’tan Türkiye’ye yapılan petrol sevkiyatı henüz IŞİD’in terör saldırıları yüzünden henüz etkilenmedi. Brent petrolün şu anki fiyatı hafif bir yükselişle 112 dolar civarında seyrediyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.