Petrolde ibre aşağı döndü…

0
2708

Petrol vadelileri yüzde 0.8 kadar düşüşle geçtiğimiz haftaki yüzde 1.4'lük kaybını genişletiyor. ABD hava kuvvetlerinin IŞİD militanlarına yönelik düzenlediği saldırıalrın ardından Kürt güçleri, Irak'ın en büyük barajının kontrolünü terör örgütünden geri aldı. National Oil Corp.'un bildirimine göre Es Sider limanının yüklemeye hazırlanması ile OPEC üyesi Libya'nın günlük petrol üretimi 540,000 varile yükseldi.

Sydney'deki CMC Marketsbaş stratejisti konu ile ilgili "Irak'taki durumu piyasalar akıllarının bir kenarında tutmaya devam edecektir. Bağdat tutunacağı için Güney'de bir baskın olmayacaktır ya da petrol arzını tehdit edecek olaylar olmayacaktır." yorumunda bulundu.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Ekim vadeli brent petrolün varili 86 sent kadar düşüşle 102.67 dolara geriledi ve Sidney saati ile 14.27'de 102.74 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı 15 Ağustos tarihinde 1.46 doalr artışla 103.53 dolardan işlem görmüştü. İşlem gören tüm kontratların hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 42 altında seyrediyor. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 7.3 düşüş gösterdi.

Nymex elektronik işlemlerdeki Eylül vadeli WTI petrolünün varili 64 sent ya da yüzde 0.7 kadar kayıpla 96.71 dolardan alıcı buluyor. ABD petrolünün gösterge kontratının Avrupalı göstergeye farkı ise 7.98 dolar oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.