Seçim sizin: Borsa mı, tahvil mi?

0
2664

Gelişmiş ülke tahvil faizleri tarihi dip seviyeleri gördü, borsa endeksleri ise jeopolitik riskin azalmasıyla yükseldi. Ekonomistler ise uyarıyor: Ralli hala Fed'e güvenden kaynaklanıyor.

cnbce'de yer alan bir habere göre; 10 yıllık ABD hazine tahvili faizi yüzde 2,35'in altına inerek 14 ayın en düşük düzeyini gördü. 10 yıllık Almanya hazine tahvili faizi tarihinde ilk kez yüzde 1'in altına inerken 2 yıllık tahvilde faiz 15 ay aradan sonra tekrar eksiye geçti. Bu arada Fransa ve İspanya'nın tahvil faizleri tarihi diplere inerken 10 yıllık İngiltere tahvili faizi de 1 yılın en düşük düzeyini test etti. Son olarak da Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi 16 ayın en düşüğüne geriledi. Bu yatırım ortamında CNBC.com borsa mı, tahvil mi cazip sorusunu gündeme getirdi.

BORSA MI, TAHVİL Mİ CAZİP?

Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya parlamentosunda yaptığı konuşmada Ukrayna'daki sorunların bitirilmesi ve akan kanın durması için Rusya'nın elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Putin, Rusya'nın kendi çıkarlarını savunacağını ancak bunu dünyayla çatışma içine girmeye kadar götürmeyeceğini belirtti. Açıklama sonrası küresel borsalarda risk iştahı açıldı. Ancak Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian, küresel borsalarda 6 haftanın en iyisinin yaşanmasını merkez bankalarının para politikasına olan güvene dayandırdı.

TÜM GÖZLER JACKSON HOLE TOPLANTISINDA

Pimco Stratejisti Tony Crescenzi'ye göre, Avrupa'da bütçe açıkları daralırken tahvil ihraçları da azalıyor. Düşük enflasyon ve Fed'den güvercin politikanın devamı da tahvili cazip kılıyor. Uzman, ABD 10 yıllıklarında faizin yüzde 3'ü aşmayacağı kanısında. Wells Fargo Hisse Stratejisti Gina Martin Adams da kötü veri iyi piyasa denkleminin dönüşüne işaret etti.

Ancak Adams, jeopolitik riskle oynaklığın artabileceği uyarısında bulundu. Goldman Sachs Global Hisse Senedi Baş Stratejisti Peter Oppenheimer ise fırsatı Almanya Borsası’nda görüyor. Jeopolitik riskin fiyatlandığını belirten Oppenheimer, “Dax stratejik olarak ucuz” diyor. Öte yandan Jefferies Baş Finansal Ekonomisti Ward Mccarthy, Jackson Hole toplantısının rallinin kaderini belirleyeceği kanısında.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.