‘Petrol’de toparlanma emaraleri

0
2494

Petrol, ABD’de arz fazlası sorunun küresel satış dalgası ile birlikte piyasayı baskı altında tuttuğuna yönelik işaretler sürerken, 6 yılın en düşük seviyesinden yükseliş gösteriyor.

Petrol vadelileri, Pazartesi günü yüzde 5.5 gerilemesinin ardından New York’ta yüzde 1.9 kadar yükseldi. Energy Information Administration’ın Çarşamba günü açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg anketine katılan analistler, ABD’de petrol stoklarının 21 Ağustos’ta sona eren haftada 2 milyon varil genişlediği tahmininde bulunuyor. Petrol fiyatlarının dalgalanma göstergesi olan endeks, emtiadaki düşüş ile birlikte Pazartesi günü Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Petrol, küresel arz fazlasının süreceği işaretleri ile Haziran ayındaki 2015 kapanış zirvesinden yüzde 35’ten fazla geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) öncü üyeleri üretimi sürdürürken, ABD’de stoklar 5 yıllık mevsimsel ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor. 22 ham maddenin işlem gördüğü Bloomberg Emtia Endeksi, Çin’de talebin yavaşladığı endişesi ile Pazartesi günü 1999’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı.

Syndey’deki Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, “Petrol piyasasındaki yapısal arz fazlası devam edecek. Bunun bir sonucu olarak bence petrolün daha da aşağı yöneldiğini görebiliriz” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 72 sent kadar yükselerek varil başına 38.96 dolar oldu ve Syndey saati ile 13.42’de 38.89 dolardan alıcı buldu. Kontrat Pazartesi günü 2.21 dolar değer kaybederek 38.24 dolar ile Şubat 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 11 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar gün içi işlemlerde 32.40 dolar ile Aralık 2008’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 68 sent veya yüzde 1.6 yükselerek varil başına 43.37 dolardan işlem gördü. Kontrat, Pazartesi günü 2.77 dolar düşerek 42.69 dolar ile Mart 2009’dan bu yana en zayıf kapanışı yaptı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 4.45 dolar seviyesinde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.