Petrolde yine yeniden 60 dolar senaryosu

0
2444

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC, Perşembe günü Viyana’da toplanacak. Piyasa bu toplantıyı yakından takip ediyor.

PETROL FİYATLARI

Hatta bazı fon yöneticileri bu toplantıyla ilgili kehanetlerini bile dile getirdi. Reuters’a konuşan uzmanlar, Perşembe günü Viyana’dan önemli bir üretim kesintisi kararı çıkmaması durumunda, Brent petrolün varil fiyatının 60 dolara kadar inebileceğine işaret etti. Petrolde Haziran ayından bu yana önemli bir değer kaybı var.

OPEC KESİNTİYE GİTMEZSE…

Brent petrol 14 Kasım’da varil başına 76,76 dolara kadar inerek dört yılın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlar, OPEC’in günlük üretimi en az toplam 1 milyon varil azaltma kararı almamasının kötü sonuçlar doğurabileceğine işaret etti. Lupus Alpha Emtia Yatırım Fonu analistlerinden Daniel Bathe, “Eğer toplantıdan üretimde kesinti çıkmazsa, OPEC’in güvenilirliği ve küresel petrol piyasası üzerindeki etkisi sorgulanır” dedi. Bathe devamında, “Bu da petrolün varil fiyatını 60 dolara kadar indirir” dedi.

NEDEN DÜŞÜYOR?

Petrol fiyatlarının yaz aylarından bu yana düşüşünde en büyük etkenler, arz fazlası, ABD’nin kaya petrolü üretiminin artması ve Avrupa ile Asya’dan düşük talep gelmesi. Bu yüzden bazı uzmanlar günlük 500 bin varil üretim kesintisinin bu gidişatı durdurmaya yetmeyeceğine işaret ediyor.

KESİNTİ OLSA BİLE FİYATLAR DÜŞECEK

RCMA Capital Başyatırım Uzmanı Doug King de karamsar. King, OPEC’ten gelecek günlük bir milyon varil kesintiyle bile Brent petrolün varil fiyatının 70 dolara kadar inebileceğine işaret etti. King, “2015’in ilk yarısında daha düşük fiyatlar bekliyorum” dedi. Analist, “Eğer OPEC üretim kesintisi konusunda karar alırsa, ABD ham petrolünün varil fiyatı hızlı bir şekilde 60 dolara kadar gerileyecektir” dedi. ABD ham petrolünün varil fiyatı 76 dolar, Brent petrol ise 80 doların hemen üzerinden işlem görüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.