Petrol’e ‘OPEC’ desteği…

0
349

Brent petrolü, İran'ın bu haftaki OPEC toplantısında petrol üretiminde azaltma yapılması talebinde bulunacağı sinyalleri arsında son yedi işlem gününün en yüksek fiyatına yaklaştı. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) New York’ta durağan seyrediyor.

PETROL FİYATLARI

Petrol vadelileri Londra’da yüzde 0.6 kadar yükseldi. İran’ın devlet tarafından işletilen Mehr Haber Ajansı’na göre, İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, 27 Kasım'daki toplantıda Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) petrol üretimini günlük olarak 1 milyon varil azaltması talebinde bulunabilir. Societe Generale SA, üretim tavanının 1 ile 1.5 milyon varil aralığında düşürülmesine yüzde 60 şans veriyor. Ayrıca İran ve ABD arasındaki nükleer program görüşmelerinde son günün uzatılabileceği konuşuluyor.

Petrol, talebin zayıfladığı işaretleri ve ABD’nin 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı petrol üretimini gerçekleştirmesi ile ayı piyasasında bulunuyor. Önde gelen OPEC üreticileri petrol üretiminin düşürülmesi çağrılarına direnirken, Venezuela ve Ekvador gibi ülkeler Viyana’daki görüşmeler öncesinde petrol fiyatlarının desteklenmesi için harekete geçti.

Ocak vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 49 sent kadar artarak 80.85 doları görmesinin ardından, Londra saati ile 11:10'da 80.34 dolardan işlem görüyordu. Vadeliler 21 Kasım'da 80.36 dolar ile 12 Kasım'dan bu yana en yükseği gördü ve Eylül ayından bu yana ilk haftalık kazancı kaydetti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 3.79 dolar düzeyinde.

Ocak vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise, Nymex elektronik işlemlerde 5 sent artarak 76.56 dolarda. Kontrat geçtiğimiz hafta yüzde 0.9 tırmanarak 76.51 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 30 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 22 kayıp yaşadı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.