Piyasalar Deutsche Bank’tan destek buluyor

Küresel piyasalar, Deutsche Bank`ın mali durumuna ilişkin endişelerin azalmasından destek buldu

0
626

Asya hisse senetleri, Deutsche Bank’ın ABD’li yetl-killerle önceden açıklanan tutarın oldukça altında bir ceza ödeyerek anlaşmaya varacağı haberinin bu bankanın mali durumuna ilişkin endişeleri azaltması ile birlikte yükselirken, bölge tahvilleri değer kaybetti. Brexit korkuları sterlin üzerinde baskı yaratırken, petrol düştü.

Mali grup hisseleri, MSCI Asya Pasifik Endeksi’nin önceki seanstaki kayıplarınının büyük kısmını geri almasına yarcımcı olurken, ABD ve İngiltere endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının (Brexit) 2017 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını duyurmasının ardından önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti. Ham petrol, ABD’de üreticilerin aktif sondajkuyusu sayısını artırmasının ardından altı haftanın en yüksek seviyesinden geri çekilirken, Yeni Zelanda’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi üç haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. Çin, Malezya ve Güney Kore’de piyasalar Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı.

ABD ve Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü, Agence Frabce-Presse’in Deutsche Bank’ın mortgage destekli menkul kıymet usulsüzlüğüne ilişkin davada ABD’li otoritelerle ilk açıklanan ve piyasayı korkutan tutarın yarısı bir miktar olan 5.4 milyar dolarlık anlaşmaya yakın doluğunu kaydetmesinin ardından bir miktar rahatladı. Saha sıkı sermaye standartları ve artan yasal cezalardan dolayı Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın mali durumuna ilişkin endişeler, Brexit ve ABD para politikasının sıkılaştırılmasını da içeren bir dizi piyasa riskine ek oluşturdu.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. kıdemli teknik analisti Yutaka Miura, “Yatırımcılar, Deutsche Bank’a ilişkin belirsizlikler ve bu bankanın sorunların Avrupa bankalarına da sıçrayabileceği endişelerden dolayı tedirgindi. ancak bu hava yerini bekle-gör yaklaşımına bıraktı” şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, önceki seansta yüzde 1.1 düştükten sonra, Tokyo saati ile 12:14’te yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.