Piyasalar güne nasıl başladı? 08.12.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
534

Global piyasalar, AMB toplantısı öncesi güçlü yükselen ABD hisselerini takip ediyor.

ABD hisse senetlerini yeni zirvelere taşıyan yükseliş Asya hisseleri üzerinde de etkili oldu. Dünyanın en büyük iki merkez bankasının politika kararları öncesi, Tokyo’dan Sydney ve Bombay’a kadar hisse senedi göstergeleri kazançlarını genişletirken tahvil faizleri düştü.

MSCI Asya-Pasifik Endeksi bir aydan uzun bir sürenin zirvesine tırmandı. Avustralya’da S&P 200 Endeksi’nin Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye gelmesinde bankacılık hisseleri öncülük etti. SoftBank’ın kazançlarını ikinci güne taşıması Japonya hisselerinin yükselişinde etkili oldu. Euro, yen ve altın, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günkü toplantısı öncesi, politika yapıcıların varlık alım programını genişleteceği yönünde giderek güçlenen spekülasyonun etkisiyle, kazançlarını genişletti. Yeni Zelanda Doları ve Güney Kore Wonu güçlendi. Avustralya tahvilleri, gelişen piyasalardaki tahvil rallisinin etkisiyle, bu ayın en düşük seviyesine geriledi. Petrol, ABD stoklarındaki artışın ardından, 50 dolara yakın seviyelerde tutundu.

AMB Başkanı Mario Draghi’den beklentiler, bankanın aylık 80 milyar euroluk (86 milyar dolar) tahvil alımlarını Mart ayının ötesine uzatması yönünde. Yatırımcılar beklenti yönünde atılacak olası bir adımın, Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerindeki sürpriz galibiyetiyle desteklenen yükselişini sürdürmekte zorlanan ABD hisse senetleri için olumlu olacağını düşünüyor. Hem S&P 500 Endeksi ve Dow Jones Endeksi Çarşamba günü rekor seviyelere yükseldi. Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre Fed’in gelecek hafta faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 100 seviyesinde bulunuyor.

Tokyo’da Sumimoto Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, “Küresel olarak aşırı mutluluk halinin sürdüğünü görüyoruz ve yatırımcılar yakında noel tatiline girecek. Bu nedenle piyasaya girmek yada pozisyon kapatmak için son hareketleri görüyoruz. Aynı zamanda AMB’nin genişlemeci bir adım atacağı yönündeki beklentilere dayalı kazançlar da görüyoruz” dedi.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.