Piyasalar güne nasıl başladı? 22.11.2016

Piyasalarda gözler EKK VE TCMB toplantılarda...

0
573

Küresel hisse senetleri, yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomiyi canlandıracak alt yapı harcamaları, Amerikan Merkez Bankası’nın güçlenen faiz artışı ihtimali ve  şirket kârlarında beş çeyrektir süren gerilemenin sona ermesiyle yükselmeye devam ediyor.

Bloomberg News’a konuşan Sydney’deki Rivkin Securities’in yatırım analisti James Woods, “Şu anda katkıda bulunan çok fazla şey var; Trumponomi’ye ilişkin iyimserlik ve yıllardır çağrısını yaptığımız mali teşvik. Bu durum mutlak biçimde katkıda bulunuyor ve üçüncü çeyrekte kâr resesyonunu yenen ABD şirket kârları büyümesi de olumlu. ABD ekonomisi iyi gidiyor ve bu, küresel ekonomide herkes için iyi bir işaret” dedi.

İç piyasalarda ise gözler, bugün ikinci kez gerçekleşecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın perşembe günü toplanacak Para Politikası Kurulu’nda.

Haftanın ilk işlem gününe 3,39 seviyelerinde başlayan doların tansiyonu EKK’nın toplanacağının duyurulmasından sonra düştü. Yeni günde dolar/TL endeksi, 3,36 seviyesinde işlem görüyor.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, son Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından sonra haftalık repo faizinde 25 baz puanlık bir artış beklediklerini kaydetti. Kömürcüoğlu, “Böylece alt tarafta % 7.25, üst tarafta yüzde 8.25 ile Merkez Bankası simetrik bir koridorla sadeleşmenin sonuna gelecektir” dedi. Kömürcüoğlu “25 baz puanlık artışın piyasa üzerinde uzun soluklu olumlu bir etkisi olmaz. Hem faiz artışının miktarı, hem de toplantıdaki mesajları önemli olacak” dedi.

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise döviz oynaklığının enflasyon beklentilerini bozacak derecede rahatsız edici seviyelere gelmesinin TCMB’yi faiz indirmekten alıkoyacağını söyledi.

PETROL

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) arz kısıntısı konusunda anlaşmaya varacağına ilişkin iyimserlikle birlikte petrol fiyatları da yükselmeye devam ediyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 48 dolar üzerinde işlem görürken, geçen hafta 43,55 dolara kadar gerileyen Brent petrolü 49 doların üzerinde.

Petrol fiyatlarının tekrar toparlanması üretici ülkeler açısından olumlu karşılansa da, petrol fiyatlarında yeni bir yükseliş karşısında Türkiye gibi ithalatçı ülkelerin ekonomileri zor durumda kalabilir. Son üç yılda petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, Hindistan, Türkiye, Japonyagibi petrol ithal eden ülkelerde cari açıkların bir nebze olsun düşmesini sağladı. Petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artış Türkiye’nin petrol faturasını 4.4 milyar dolar yükseltiyor. Fiyatlardaki düşüş ise aynı şekilde aşağı çekiyor.

Pazar günü Asya- Pasifik Ekonomik İşbirliği’nde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, OPEC’in önümüzdeki hafta anlaşmaya varmaması için bir neden olmadığını ve Rusya’nın petrol üretimini mevcut seviyelerde dondurmaya istekli olduğunu ifade etti. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh de anlaşma ihtimalinin “hayli yüksek” olduğunu söylemişti. OPEC ülkeleri 30 Kasım’da üretimi günlük 700 bin varil kısmayı görüşecek.

ALTIN

Altın, dolardaki rallinin durması ve bunun sonucu metale yönelik talebin artmasının ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Altın böylelikle, ABD’de Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesinden bu yana ilk kez iki gün üst üste yükseliş göstermiş oldu.  Spot altının ons fiyatı bin 217 dolar seviyesinde. Bakır Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

ASYA PİYASALARI

ABD’de dün dört büyük hisse senedi endeksinin 1999’dan bu yana ilk kez aynı gün rekor zirvelerde kapanmasının ardından Asya hisse senetleri de değer kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong ve Avustralya hisselerinin öncülüğünde yüzde 0.9 tırmandı.

Güney kore wonu ABD doları karşısında, yaklaşık üç haftanın en güçlü kazancına yöneldi.

Japonya’da bugün gerçekleşen deprem, Mart 2011’deki depremde yoğun hasar gören nükleer tesisin bulunduğu Fukushima sahilini vurdu.  Uzmanlar, tsunami uyarısında bulundu. Depremin hemen ardınan hasar konusunda bilgi gelmedi.

Japonya’da gösterge Topix Endeksi Pazartesi günü Şubat ayındaki dip seviyeden boğa piyasasına girdi ve Cuma günü bu piyasaya giren Nikkei 225 Endeksi’ne katıldı. Yen, Japonya’nın Fukushima bölgesinde meydana gelen deprem sonrası tsunami uyarısı ile birlikte kazancını geri verdi.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.