Piyasalar güne nasıl başladı? 23.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3158

ABD ve Kanada’da perşembe günü kutlanacak Şükran Günü ve bu günden sonraki ilk cuma gerçekleşen, mağazaların yüksek oranlarda indirim yaptığı Black Friday, piyasaları hareketlendirdi. Hafta boyunca harcamalar artarken, güçlü ekonomik verilerle Amerikan Merkez Bankası’nın aralıkta faiz artıracağı yönündeki tahminler yüzde 100’e ulaştı.

Trump’ın yeni ABD Başkanı seçilmesinin ardından başlayan tedirginliğin çabuk dağılmasının da etkisiyle Dow Jones ve S&P 500 tarihin en yüksek seviyelerinde kapandı. Dow Jones, ilk kez 19,000’i üzerine çıktı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, hisse senedi traderlarının Şükran Günü tatili öncesi iyimser bir havaya bürünmeleri ile birlikte, yükselişini üçüncü güne taşıdı ve son iki ayın en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi.

CUMHURBAŞKANI, EKK’YI TOPLUYOR 

İç piyasalarda ise salı günü yapılması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının iptaliyle değer kaybeden Türk Lirası’nın yönü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ile belirlenecek.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu Merkez Bankası’nın perşembe günkü toplantısında üç temel faizi de değiştirmeyeceğini ön görüyor. Ancak tersi yönde düşünenlerin sayısı da son bir yılda ilk kez artış göstererk ankete katılan 24 ekonomist arasında 7’ye çıktı.

Başbakan Binali Yıldırım, Salı günü, büyük ölçüde küresel gelişmelerden kaynaklandığını söyledği Türk Lirası’ndaki volatilite konusunda Merkez Bankası’nın tedbir alacağını düşündüğünü söyledi.

Sabah saatlerinde 3,38 seviyelerini gören dolar/TL, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün saat 19:30’da Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nu toplayacağını açıklamasının ardından 3,37 seviyelerine kadar çekildi.

PETROL

30 Kasım’da petrol üretimini kısmak üzere toplanacak OPEC’in Viyana’daki ön görüşmeleri, İran ve Irak’ın anlaşmaya katılmamasının ardından sona erdi ve bu müzakere, 30 Kasım’a ertelendi.

Petrol devlerinin arasındaki kriz sonrası salı günü 50 dolar üzerine çıkan petrol değer kaybetti. Brent petrol 49, WTI 47 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ALTIN

Altın, Fed’in faiz artırmaya hazırlanması, ABD hisse senetlerinin art arda rekor zirvelere tırmanması ve Donald Trump’ın başkanlığı devralmaya hazırlanmasıyla yaklaşık üç yılın en büyük aylık kaybına hazırlanıyor.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, altın destekli ETF’lerdeki varlıklar, dokuz gün üst üste düştükten sonra kasımda 71,8 ton azalarak bin 915 tona geriledi. Bu miktar, Aralık 2013’ten bu yana en büyük düşüş.

Spot altının ons fiyatı bin 213 dolardan işlem görüyor.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, ABD kaynaklı iyimserlikle birlikte yükselişe geçti. Çin ve Avustralya hisse senetleri bu yükselişe öncülük etti.

Ringgit, Malezya Merkez Bankası’nın çarşamba günkü toplantısı öncesi 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Japonya piyasaları tatil nedeniyle bugün kapalı.

KAYNAK: BUSİNESS HT

PAYLAŞ
Önceki İçerikKüresel kriz Nedir?
Sonraki İçerikPara piyasası Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.