Piyasalar güne nasıl başladı? 24.11.2016

Piyasalar güne nasıl başladı? Bugünün öne çıkan verileri neler? İşte ayrıntılar...

0
3105

Piyasalarda gözler Merkez’de 

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) TSİ çarşamba günü açıklanan tutanakları,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünkü faiz ve dolar açıklamaları, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) akıbeti ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı, haftanın dördüncü işlem gününde piyasa oyuncularının gündemini meşgul edecek başlıklar.

Hafta ortasına 3,38 seviyesinde giren ve Cumhurbaşkanı’nın Beştepe’de EKK’yı toplayacağını açıklamasının ardından 3,37 seviyelerine kadar çekilen dolar/TL endeksi, Erdoğan’ın Borsa İstanbul’da yaptığı “faizleri indirin” ve “doların baskısı altında kalmamalıyız” çağrısı dolara yeni rekor getirdi. 3,41 seviyesini gören endeks, yeni güne de 3,4051 seviyesinde başlayarak gerginliğini koruyor.

Diğer yandan hâli hazırda aralıkta faiz artırma ihtimali ekonomistler arasında yüzde 100’e çıkan Fed’in dün yayınlanan tutanaklarında bir kez daha faiz artırım sinyali verilmiş olması dolardaki güçlenmeyi besliyor.

Fed yetkilileri 13-14 Aralık’ta bu yılın son toplantısını yapacak.

PETROL

Irak’ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) ay sonundaki toplantısında varacağı muhtemel bir “üretimi kısalım” kararına katılacağını açıklaması ve Rusya’nın da “üretim kısıntısı” değil “üretimin dondurulması” taraftarı olması, haftaiçinde 50 dolar seviyesini gören petrolü 48 dolara kadar çekti.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında varil başında 47 dolardan işlem görürken, ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 48,90 seviyesinde.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, dün yaptığı açıklamada Irak’ın, toplam günlk 900 bin varil olması planlanan üretim kısıntısı planında yer alacağını duyurmuştu. OPEC’in üçüncü en büyük üreticisi İran ise üretim kısıntısına ilişkin anlaşmadan muaf tutulmak istediğini açıklamıştı. Petrol devlerinin kritik zirvesi 30 Kasım’da.

ALTIN

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomiyi canlandırabilecek altyapı yatırımları vaadleri ve Fed’in faiz artıracağına dair tahminlerin yükselmesiyle giderek kuvvetlenen dolar, altını da aşağı çekiyor.

Dün mayıstan bu yana ilk kez bin 200 dolar altına inen kıymetli metal, yeni günde ons başına bin 186 dolardan işlem görüyor.

Fiyatlar çarşamba günü bin 181 dolar ile şubattan beri en düşük seviyesine indi ve bu ay yüzde 7,3 kayıpla Haziran 2013’ten bu yana en kötü aylık performasına yöneldi.

ASYA PİYASALARI

Yatırımcılardaki “Trump” ve “Şükran Günü” iyimserliklerinin ABD hisselerini yukarı taşıması Asya’yı etkilemeye devam ediyor.

ABD’de S&P 500 ve Dow Jones Endeksi’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Japon Topix endeksi de şubattan bu yana en yüksek seviyesinde.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.