Piyasalar Merkez’in kararını nasıl karşıladı?

0
2872

TCMB'nin artırım beklentilerinin aksine kısa vadeli faizleri sabit tutması ardından dolar/TL sert yükselirken, endekste satışlar hızlandı.  Karar öncesi dolar/TL 2.9170 seviyesinde olan dolar/TL 2,96'ya kadar yaklaştı. Dolar daha sonra 2.94'ün altına geriledi. Merkez Bankası (TCMB) faiz artırım beklentilerine karşılık bu ayki toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 7.5'te tuttu. TCMB uzmanların faiz koridorun alt bandında artırım beklentilerine karşılık alt bandı yüzde 7.25'te, faiz koridorunun üst bandını ise yüzde 10.75'te bıraktı. Reuters'ın 16 kurum ile gerçekleştirdiği ankette sadece iki katılımcı politika faizinin sabit kalmasını bekliyordu.

DOLAR NE KADAR TIKLAYIN!

 BORSA DÜŞTÜ

Kararın ardından satışların arttığı BIST-100'de kayıplar yüzde 1'i geçerken, endeks en düşük 72,220 puana kadar geriledi. Ancak gün sonuna doğru borsa kayıplarını telafi etti ve yüzde 0,3 düşüşle kapandı.

ALTIN YÜKSELDİ

Altının gram fiyatı TCMB faiz kararının ardından yüzde 1 artışla 102 TL'nin üzerini gördü. Karar öncesi: 101,13 TL düzeyindeydi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.