Piyasalar “petrol”deki düşüşten endişeli

0
2928

Asya hisse senetleri, düşen petrol fiyatlarının küresel büyüme görünümünün kötüleşmekte olduğuna ilişkin endişeleri artırmasının ardından, emtia hisselerinin öncülüğünde, üç yılın en düşük seviyesine indi. Yen ve ABD Hazine tahvilleri, güvenli liman talebinin artması ile birlikte değer kazandı.

Hong Kong hisse senetleri, Hong Kong dolarının sekiz yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte Asya hisselerindeki kayıplara öncülük ederken, Asya enerji hisselerini içeren endeks 2008'deki küresel finans krizinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. Petrol New York'ta yüzde 1.8 düşerek varil başına 28 doların altına düştü ve bu durum, Malezya ringgiti ve ABD endeks vadelileri üzerinde baskı oluşturdu. Yen son üç günde ilk kez güç kazandı ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Ekim ayından bu yana en düşük seviyesini test etti.

PETROL FİYATLARI NE OLUR? TIKLAYINIZ!

Tokyo'da Nikko Securities Inc. yatırım enformasyon genel müdürü Chihiro Ohta, "Tedirgin piyasa havası ve düşüşün çok ileri gittiğini işaret eden teknik göstergeler arasındaki güç savaşını izlemeye devam edeceğiz," dedi e "Bu yılki satışların kökeninde, petroldeki arz ve talep dengesizliği var. Bu nedenle petroldeki fiyat hareketleri sakinleşene dek, hisse senetleri zorlanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcıların Çin'deki ekonomik yavaşlamaya ve petrol fiyatlarının 12 yılın en düşük seviyesine düşmesine odaklanması ile birlikte, hisse sentlerinde görülen küresel sıçrama dün ABD işlemlerinde etkisini yitirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF), emtia üreticisi ülkelerdeki zayıf görünüm ve Fed'in aşırı düşük faizden çıkışını işaret ederek, küresel büyüme tahminini düşürdü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong saati ile 10:51'de yüzde 1.7 aşağıda seyrediyordu ve Eylül 2012'den bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, sermaye çıkışlarının borçlanma maliyetleerini artıracağı ve emlak fiyatları üzerinde baskı oluşturacağı endişesi ile yüzde 2.3 düştü. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.7 geri çekildi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.8 geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.