Piyasalar soluklanmaya devam ediyor

0
2714

ABD endeks vadeli kontratları yükselirken ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin 2011'den bu yana en kötü üç günlük düşüşünün ardından yukarı yönde hareket edebileceğini işaret ederken, ABD Hazine tahvilleri değer kazandı. Japonya hisse senetleri düştü ve petrol değer kaybetti.

S&P 500 ve Dow Jones endeks vadeli kontratları, Tokyo saati ile 12:22'de, en az yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.5 geriledi ve 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi geçen yılın Mayıs ayından bu yana ilk kez yüzde 3 seviyesinin altına indi. Her iki piyasa da bir günlük tatilina rdından yeniden işleme açıldı. Güney Kore para birimi won yüzde 0.5 değer kazandı. Petrol, New York ve Londra'da, düşüşüne devam etti. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, polisin protestocuların kapattıkları şehir merkezindeki yolları açabilmek için zincirli testere kullanmasının ardından yükseldi.

ABD hisse senetlerinin toplam değeri, küresel ekonomideki yavaşlamanın Fed'in faizleri uzun bir süre daha sıfır seviyesi yakınında tutmasının faydalarını gidereceği endişeleri ile birlikte, 8 Ekim'den bu yana yaklaşık 744 milyar dolar azaldı. Yatırımcılar, aralarında Everbright Securities Co.'nun da bulunduğu bazı bankaların, naylon faturalamanın ihracattaki güçlü artışa katkıda bulunmuş olabileceğini kaydetmesinin ardından, Çin'in kredi ve enflasyon verilerini bekliyor. Almaya'da bugün ZEW beklenti endeksi, İngiltere ve Fransa'da ise enflasyon verileri açıklanacak.

Hong Kong'da Vantage Capital Markets kurumsal hisse senedi türevleri müdürü Stuart Beavis, "Muhtemelen ABD piyasasındaki düşüşten dolayı alım yapanlar var," dedi ve "ABD hisse senetlerinin yeterince düzeltme yaptığı konusunda tam ikna olmuş değilim. İnsanlar halen küresel büyüme konusunda endişeli. Çin'de dün açıklanan ihracat rakamları oldukça iyi, ancak bazı kimseler yeniden bu rakamlar hakkında şüphe duyuyor" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.