Piyasalar tedirgin

0
635

Uluslararası piyasalar, petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin devam etmesinin etkisi ile enerji hisselerine gelen satışların öncülüğünde Asya hisse senetlerinde görülen düşüşlerle birlikte, haftaya yeni bir riskten kaçış dalgasıyla başladı. Güvenli liman alımlarının artması, ülke tahvillerini ve altını destekledi.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi ayı piyasasına oldukça yaklaşırken, Çin hisse senetleri dalgalı bir seyir izledi. Asya'da ülke tahvilleri değer kazanırken, Avustralya şirket tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) üç yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Brent petrolü, Nomura Holdings Inc.'nin İran'ın yaptırımların kaldırılmasının ardından hemen petrol ihracını artıracağını açıklamasına bağlı olarak fiyatların Pazartesi günü 25 dolara kadar düşebileceği tahmini ile birlikte, varil başına 28 doların altını gördü. Yuan Hong Kong'daki işlemlerde, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) yuan referans kurunda 21 Aralık'tan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesi sonrası sıçrama yaparken, Avustralya dolarındaki yükselişleri de destekledi. Malezya para birimi ringgit geri çekildi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Çin, Fed ve küresel büyümeye ilişkin endişeler, muhtemelen hisse senedi piyasalarındaki zayıflığın ve volatilitenin sürmesine neden olacak," dedi ve "Volatilitenin yüksek seyretmesini bekliyorum" şeklinde görüş bildirdi.

İran, petrol ihracatını kısıtlayan yaptırımların kaldırılmasının ardından günlük 500,000 varil petrol ihracına hazırlandığını kaydetti ve bu hareket muhtemelen, fiyatlarda son bir yılda yüzde 38 kayba neden olan küresel arz fazlasının daha da kötüleşmesine neden olacak. Enerji fiyatlarındaki sert düşüşler, ABD'nin para politikasını sıkışaltırmaya başlaması ve Çin'in yavaşlayan ekonomisini yönetemediğine ilişkin endişelerin piyasalarda sarsıntı yaratması ile birlikte, düşük enflasyona ilişkin endişelerin güçlenmesine neden oluyor. Çin'de bugün açıklanan veri gayrımenkul piyasasında iyileşmeyi gösterdi ve dikkatler yarın açıklanacak olan dördüncüçeyrek büyüme verilerine çevrildi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 10:43'te yüzde 1.2 aşağıda seyrediyordu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 düştü ve Haziran zirvesinden bu yana kaybını yüzde 19'a genişleterek ayı piyasasına yaklatı. Şanghay Bileşik Endeksi seansın ilk yarım saatinde kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.