Piyasalar yeni haftaya nasıl başladı? 28.11.2016

Piyasalar haftanın ilk işlem gününe nasıl başladı? İşte detaylar...

0
3235

Dolar haftaya nasıl başladı? 

Merkez Bankası’nın faiz artışına rağmen art arda rekor kırarak 3,47’nin üzerine kadar çıkan dolar/TL haftaya gerilemeyle başladı.

Cuma gününü 3,45 seviyelerinde kapatan kur bugün 3,43’ün altında başladı.

Yedi ay üst üste faiz koridorunun üst bandını indirdikten sonra geçen ay kısa vadeli tüm faizleri sabit tutan Merkez Bankası bu ayki toplantısında politika faizini 50 baz puan, faiz koridorunun üst bandını ise 25 baz puan artırdı.

Ancak Avrupa Parlementosu’nun Türkiye’yle müzakereleri dondurma kararı ve Merkez’in daha ne kadarını yapabileceğine dair oluşan soru işaretleri nedeniyle kur Cuma sabahı 3,4760’a kadar çıkmıştı.

DOLARIN KÜRESEL GERİLEMESİ

Küresel olarak da dolar yaklaşık 14 yılın zirvelerini gördükten sonra ABD Hazine tahvil getirilerinin son günlerdeki zirvelerden gerilemesine paralel olarak değer yitirdi.

Bu ayın büyük bölümünde aralıksız değer kazanan dolar, Perşembe günü 102 seviyesini yukarı yönlü kırarak Mart 2003’ten bu yana yeni zirveyi gördükten sonra Cuma günkü kayıplarını artırarak bugün yüzde 0,7 geriledi.

ABD’nin 10 yıllık gösterge Hazine tahvilinin getirisi de Perşembe günü 16 ayın zirvesi olan yüzde 2.417’ye kadar yükseldikten sonra bugün yüzdde 2.326’ya geriledi.

Doların değer yitirmesinde ayrıca Japon borsalarındaki düşüşü izleyen risk iştahındaki azalma ve ham petrol fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.

ASYA PİYASALARI

Asya borsaları Donald Trump başkanlığında ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentisiyle dolara ve ABD hisse senetlerine yönelik artan talebin güç kaybetmesine paralel olarak yükseldi.

ABD’de Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Hazine tahvil faizleri yükselirken, Asya hisse senedi piyasaları paranın Asya varlıklarından çıkarak, getirileri yükselen ABD varlıklarına yöneleceği beklentisiyle geriliyordu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları endeksi bugün Hong Kong ve Tayvan öncülüğünde yüzde 0.5 yükseldi.

PETROL

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) küresel piyasalardaki arz fazlasının önüne geçmek için üretim sınırlamalarını ele alacağı Çarşamba günkü toplantısı öncesinde dalgalı işlemlerde sert değer kaybettikten sonra kayıpların kısmen telafi etti.

Petrol fiyatları OPEC üyesi ve üyesi olmayan üreticiler arasında hangi ülkenin ne kadar üretim azaltacağı konusunda devam eden görüş ayrılığı nedeniyle Cuma günü yüzde 3’ün üzerinde geriledi. Bu sabahki yüzde 2’ye yaklaşan kayıplarını kısmen telafi eden Brent petrolü ise yüzde 0,6 ekside bulunuyor.

Reuters’ın haberine göre, işlemciler üreticiler arasındaki sert pazarlığa rağmen bu hafta petrol üretiminin sınırlanması anlaşmasına ulaşılacağını düşünüyorlar. OPEC ülkeleri üretim kesintilerinin ayrıntıları üzerinde karar vermek üzere Çarşamba günü Viyana’da toplanacak.

Toplantıya Rusya gibi OPEC üyesi olmayan büyük üreticiler de katılacak. OPEC ve OPEC dışı üreticilerin bugün yapması planlanan bir toplantı Suudi Arabistan’ın katılmayacağını açıklamasının ardından iptal edildi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, dünkü açıklamasında henüz OPEC içinde bir mutabakat sağlanamadığı bugüne planlanan toplantıya ülkesinin katılmayacağını ifade etti.

ALTIN

Altın doların yaklaşık 14 yılın zirvesine yükselmesine paralel olarak Cuma günü gördüğü 9,5 ayın dip seviyelerinden toparlanarak yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. Altın Cuma günü 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviye olan 1,171.21 dolar ıgördükten sonra yüzde 1.05 artıda 1,195.26 dolarda bulunuyor.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.