Piyasalarda dikkatler tekrar FED’e odaklandı

0
2559

Eski Fed Başkanı Ben Bernanke, 3. Niceliksel gevşemenin sinyalini 2 yıl önceki Jackson Hole toplantısında vermişti. Jackson Hole toplantısı, o tarihten bu yana piyasaların gözünde çok daha önemli bir yere geldi.

Fed Başkanı Janet Yellen'ın, 22 Ağustos Cuma günü 17:00'de yapacağı konuşmada uzmanlık alanı da olan istihdam piyasası konusuna odaklanması bekleniyor. Ancak piyasalar, Yellen'ın yapacağı konuşmada faizlerle ilgili herhangi bir ipucu verip vermeyeceğini dikkatle izlenecek.

JP Morgan Private Bank Kıdemli ekonomisti Jeff Greenberg, "Tutanaklar bize bundan 3 hafta önce ne olduğunu söyleyecek. Ancak Jackson Hole, geçmişte politika değişimlerinin sinyalinin verildiği bir toplantı olması dolayısıyla tüm dikkatleri üzerinde topluyor" dedi.

Greenberg'e göre, asıl soru Fed için azami istihdamın mı yoksa fiyat istikrarının mı daha önemli olduğu… Greenberg "Jackson Hole'un da teması olan işgücü piyasası şu an Fed açık piyasa komitesi için daha önemli görünüyor" dedi. New York merkezli finansal danışmanlık şirketi Wunderlich Securities'in Başpiyasa uzmanı Art Hogan, yatırımcıların bu akşam açıklanacak olan Fed tutanaklarında, ABD Merkez Bankası'nın ilk faiz artırımını ne zaman gerçekleştireceğine dair ipuçları arayacağını söyledi. Ancak Hogan, "Gözler asıl Jackson Hole'da verilecek mesajlardaki ipuçlarında olacak" dedi.

JP Morgan Özel Bankacılık Kıdemli Ekonomisti Jeff Greenberg, "Fed tutanakları bize bundan 3 hafta önce ne olduğunu söyleyecek. Ancak geçmişte politika değişimlerinin sinyalinin verildiği bir toplantı olması dolayısıyla Jackson Hole'un önemi arttı. Artık tüm gözler bu toplantının üzerinde" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.