Piyasalarda “uçak infiali”

0
398

Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinin ardından kayıplarını artıran borsa sert düşüşle kapandı. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi XU100günü yüzde 4,39 düşüşle 76.242,98 puandan tamamladı, işlem hacmi 6,5 milyar TL oldu.  Borsa böylece 5 Ekim'den bu yana en düşük düzeye geriledi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in açıklamalarının ardından borsada kayıplar hızlandı. Endeks 76 bin 95 puana kadar geriledi. 

BIST 100 dünkü kapanışa göre 3.501,81 puan azalırken toplam işlem hacmi 6,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin risk ve şansları için tıklayınız!

Gün içinde gördüğü en yüksek 80.008,03 puan seviyesinden 76.000 puan sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, gelen tepki alımlarının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları ile sınırlanmasının ardından yaklaşık 1,5 ayın en düşük seviyesi olan 76.200 seviyelerinde dengelendi

Bankacılık endeksi yüzde 4,42, holding endeksi yüzde 4,06 düşüş kaydetti. Tüm sektör endeksleri günü düşüşle tamamlarken, en fazla değer kaybeden sektör endeksi yüzde 7,30 ile "madencilik" oldu.

2016'nın en gözde işlem tavsiyeleri!

Uzmanlar ne diyor?

Analistler, yaşanan olayın jeopolitik risklere ilişkin tedirginliği artırdığını, bunun da döviz kurları ve faizlerin yükselmesini, BIST 100 endeksinin düşmesini sağladığını ifade ediyor. Yurt dışı borsalarda da değer kayıplarının görüldüğünü, bunun da yurt içinde alımları sınırladığını aktaran analistler, BIST 100 endeksinin 76.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydediyor.

Dolar/TL de 2.88'in üzerini test etti

Meksa Yatırım'dan Figen Özavcı konuya dair Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamada, panik ortamı oluştuğunu belirterek, "Para piyasaları ilk etapta en kötü senaryoyu fiyatlamayı tercih ediyor, özellikle Putin'in yaptığı açıklamalar sert…Bu olay diplomatik yolla çözülürse tansiyonu düşürerek atlatmayı başarırız" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının Türk sınırında düşürülmesiyle ilgili açıklama yaparak uçağın Türk sınırından 4 kilometre uzaklıktaki Suriye topraklarına düştüğünü bildirdi. Putin "Uçağın düşürülmesi sırtımızdan bıçaklanmak gibi. Rusya-Türkiye ilişkileri için ciddi sonuçlara yol açacak." ifadelerini kullandı. 

Borsa tepetaklak!

Türkiye'nin risk primi 5 haftanın zirvesine çıktı!

 

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri Rus uçağının düşürülmesinin ardından 5 haftanın zirvesi olan 254 baz puanı gördü. inShare Mail Sonra Oku Yazdır Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye’nin risk primi yükseldi. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri uçağın düşürülmesinin ardından dünkü kapanışa göre 9 baz puan yükselerek 5 haftanın zirvesi olan 254 baz puanı gördü. Cumhurbaşkanlığı, Türk jetleri SU-24 tipi Rus savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.