Piyasalarda gözler tarım dışı istihdam verisinde 07.10.2016

Küresel ve iç piyasalarda gözler bugün açıklanacak ABD istihdam verisinde.

0
1207

ABD’de dün açıklanan işsizlik başvuruları 1973’ten bu yana ikinci en düşük seviyesine inmiş ve bu durum Fed’in faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirmişti. Bugün açıklanacak resmi istihdam verileri öncesi, Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığı, bir hafta önceki seviyesi olan yüzde 53’ten yüzde 64’e tırmandı.

Eylül ayı tarım dışı istihdam verisinin, önceki ayki 151,000’lik artışının ardından 172,000 artması bekleniyor.

İngiliz Sterlini’nin dolar karşısında Cuma günkü kaybı yüzde 6.1’i gördü. Traderlar, Brexit referandumunun sonuçlarının açıklandığı günden bu yana görülen en sert düşüş için, paritedeki hareketin bilgisayar kaynaklı satış emirleri tarafından arttığını düşünüyor.

ABD’deki olumlu veriler ve Fed politika yapıcılarından gelen yorumlar doların gelişen para birimleri karşısındaki gücünü koruyor. Bu durum iç piyasalarda da etkisini gösteriyor. Hafta başında 3,06’nın üzerine çıkan dolar/TL, haftanın son işlem gününe 3,05 seviyesinde başladı.

ALTIN

Yatırımcısına faiz geliri sağlamayan “güvenli liman” altın, doların yükselmesi ile birlikte son dört ayın en düşük seviyesi yakınında kaldı ve bu yılın en kötü haftalık performansına yöneldi.

Spot altının ons fiyatı bin 252 dolardan işlem görüyor.

Golman Sachs Group, altın fiyatlarının ons başına 1,250 doların altına kayda değer bir düşüş yapması durumunda, altının yatırımcılara kendilerini küresel büyümeye yönelik riskler ve merkez bankalarının etkinliklerinin sınırlarına karşı korumaları için bir yol sunması ile birlikte, bunun stratejik bir alım fırsatı ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

PETROL

Petrol, ABD’de stokların beşinci hafta üst üste düşüş göstermesi ve OPEC’in üretimi düşürme konusunda anlaşmaya varmasının küresel arz fazlasının azalacağı beklentilerini güçlendirmesinin etkisiyle varil başına 50 doların üzerinde tutundu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 50 doların biraz üzerinde seyrederken, Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 52 doların üzerinde.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, güçlü ekonomik verilrin Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirmesi ile birlikte, ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi satış ağırlıklı seyretti.MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1’den az düştü.

Japonya hisse senetleri, yenin dolar karşısında Temmuz 2014’ten bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmesine karşın geri çekilirken, petrolün varil başına 50 doların üzerine çıkması enerji hisselerinde yükseliş getirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.