Piyasaların gözü Yellen’da

0
2665

ABD'de, dün açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin karışık bir görüntü ortaya koymasına karşın pay piyasalarının yükseliş eğilimi dikkati çekti. Dün dolar endeksi 100,26 seviyelerinden 99,72'ye kadar geriledi, Dow Jones endeksi yüzde 0,95, S&P 500 endeksi yüzde 1,07 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 değer kazandı.

Analistler, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde bugün ADP özel sektör istihdamının ve Fed Başkanı Yellen'ın bugün ve yarın yapacağı açıklamaların takip edileceği belirterek, Yellen’ın bugün bir programda yarın ise Kongre'de sunum yapacağını kaydediyor.

Yellen'ın, 15-16 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek yılın son Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde para politikasına ilişkin vereceği ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden analistler, Aralık ayına ilişkin faiz artışı beklentisinin sıcak tutulmasının beklendiğini vurguluyor. Avrupa tarafında dün açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) genel olarak beklentileri karşılamasının ardından euro/dolar paritesi 1,0560 seviyelerinden 1,0638'e yükseldi. 

Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,06, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,87 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,62 yükseldi. Analistler, bugün Euro Bölgesi enflasyon verilerinin takip edileceğini dile getirerek, euro/dolar paritesinin 7,5 ayın en düşüğünden verdiği tepki ile sınırlı da olsa yükseldiğini, perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarına kadar yatay bir seyir izlenebileceğini ifade ediyor. Asya borsalarında, bugün veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle karışık bir görüntü izleniyor.

Şu dakikalarda Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,97 yükselirken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 0,37 azalışla tamamladı. Yurt içinde, açıklanan imalat sanayi PMI verisinin 50,9'a yükselmesinin ardından dolar/TL 2,88'in altına geriledi, BIST 100 endeksi yüzde 2,06 değer kazanarak günü 76.785 puandan tamamladı. Analistler, geçen hafta yüzde 6'nın üzerinde değer kaybeden BIST 100 endeksinin kayıplarını telafi etmeye çalıştığını belirterek, pozitif görünümün devam edebileceğini tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.