Putin’den Erdoğan’a yanıt

0
2686

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Kremlin Sarayı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 

Türkiye ile son 10 yılda elde edilen yüksek ilşkilerin bozulmasının üzücü olduğunu vurgulayan Putin, "Özür bile dilemeyeceklerini söylediler. Ne yapalım bu Türkiye'nin seçimi" diye konuştu. Uçakları düşürülene kadar Suriye'de hava savunma sistemleri olmadığını dile getiren Putin, "Müttefiğimiz saydığımız taraftan böyle bir darbe alacağımız aklımızın ucundan bile geçmedi. Türkiye'yi dost bir ülke olarak gördük ve böyle bir hamle beklemedik. Bu nedenle bu saldırıyı ihanet olarak görüyoruz" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM çatısı altında geniş katılımlı terörle mücadele koalisyonu oluşturmak istediklerini söyledi. 

İNSANİ YARDIM KONVOYU VURMADIK

Rusya'nın insani yardım konvoyu vurmadığını savunan Putin, haberlerde adı geçen insani yardım vakfının, o saatte, o bölgede konvoy ve temsilcilerinin bulunmadığına ilişkin sözlerini hatırlattı. Putin, Antalya'da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde, IŞİD terör örgütünün petrol satışıyla ilgili görüntüleri liderlere gösterdiğini de yineledi.

ESAD'IN GELECEĞİNE SURİYE HALKI KARAR VERMELİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini vurgulayan Putin, "Suriye'de kara operasyonları olmadan terörizmle mücadele edilemez. Esad ordusu dışında Suriye'de bunu yapabilecek güç yok ve bu nedenle Esad terörle mücadelede doğal müttefik konumunda. Orada terörle mücadele etmek isteyen başka gruplar da var, bunlardan bazılarıyla irtibat kurduk" dedi.

ESAD SURİYE'NİN GELECEĞİNDE ROL OYNAYAMAZ

  Suriye'de krizin aşılabilmesi için siyasi çözüm bulmak gerektiğine dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Esad, Suriye'nin geleceğinde rol oynayamaz" dedi. Suriye'de terörle mücadele konusunda Fransa'nın Rusya ile işbirliği içerisinde çalışacağını belirten Hollande, bu ortak mücadelenin, Fransa'nın Ukrayna krizine siyasi çözüm bulma isteğine engel olmayacağını belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.