Rockstar GTA VI hazırlıklarına başladı

Rockstar’ın insanlık tarihine en büyük katkısı olan Grand Theft Auto serisinin son versiyonu GTA VI için hazırlıklar başladı.

0
6079

Açık dünya oyunları arasında, kuşkusuz olarak en iyi video oyunu olan Grand Theft Auto 5 veya bilinen adı ile GTA V ile Los Santos sokaklarını Franklin, Michael ve Trevor ile tozunu attıktan ve online dünyanın altını üstüne getirdikten sonra, gözler tekrar Rockstar’a serinin altını oyunu için döndü.

Şimdiye kadarki açık dünya oyunlarına oynanış dinamikleri ve kurgusu ile yepyeni bir ivme kazandıran GTA V’in kullandığı oyun motoru sayesinde bir oyundan ziyade bir yaşam sunmuştu. Her ne kadar Playstation 3 mimarisi kullanılarak hazırlanmış olsa da GTA V, tüm oyunseverler için müthiş bir deneyimdi.

Bu deneyimin üzerinden 3 yıl geçmesinin ardından, GTA V’in yapımcısı Dan Houser, Amerika’da bir oyun dergisine verdiği röportajda, GTA VI’nın senaryo taslağını oluşturduklarını ve Playstation 4 mimarisine temel alarak çalışmalara başladıklarını söyledi.

GTA VI ne zaman çıkacak?

GTA VI için planladıkları çıkış tarihini paylaşmayan Houser’a rağmen daha önce çıkan Grand Theft Auto’ların çıkış tarihlerinden bir çıkarım yapılabilir. 1997 yılında çıkan ilk GTA’nın ardından 1999 yılında GTA London 1969, GTA London 1967 ve GTA 2’yi çıkaran Rockstar, GTA 3’ten itibaren 2 yılda bir seriye devam etmesine rağmen, oyunlar arasındaki süreyi GTA San Andreas’la beraber 4 yıla, GTA V’le beraber de 5 yıla çıkardı. Muhtemelen GTA VI’yı da 2018’nin sonlarına doğru konsollara çıkacak.

PES mi FIFA mı, en iyi futbol oyunu hangisi, tıklayın!

GTA VI nerede geçecek?

GTA VI’nın ne zaman çıkacağı kadar, nerede geçeceği de merakla beklenen soruların başında geliyor. Her ne kadar bu konuda bir sürü spekülasyon olsa da muhtemelen yine Amerika’da geçecek. Çünkü aralarında Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin, Battlefield 1’de İslamiyet ve Türklüğe hakaret edildiği gerekçesi gösterilerek oyunun toplatılması için Türkiye’de bazı davalar açıldı. Benzer şekilde Dragon Attack adlı bir oyunda Şangay işgal edildiği için Çin hükümeti oyunu yasaklatmıştı.

 

Houser bu konuda çok hassas olduklarını belirterek, benzer bir şekilde GTA V’te geçen Tahir Cavan karakteri yüzünden Azerbaycan’la bazı sorunlar yaşadıklarını belirterek, bu tip sorunlarla karşılaşmak istedikleri için daha önce kullandıkları bir haritanın geliştirilmiş versiyonunu da kullanabileceklerini ifade etti.

Bu bağlamda, GTA VI’nın GTA V’te adı olan ama kendi olmayan San Fierro veya Las Venturas’ta geçebileceğinin öngörüsünü yapabiliriz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.