Şimşek: “Enflasyon trende oturmadı”

0
2462

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlıyor. Şimşek, Mart ayı enflasyonuyla ilgili "Enflasyon çok kötü olmasa da istediğimiz trende oturmadı" dedi. Gıda fiyatlarının hala çok yüksek seyrettiğine dikkat çeken Şimşek, enflasyonun yarısının gıdadan kaynaklandığını belirtti. Şimşek "Doların değer kazancı ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyir nedeniyle enflasyonda beklenen düşüş olmadı. Gıda fiyatları ciddi katılık arz ediyor. Baz etkisi ve petrol fiyatlarının düşük kalması nedeniyle önümüzdeki dönemde enflasyonun düşme ihtimali var" dedi.

VERİMLİLİK PARA POLİTİKASI KADAR ÖNEMLİ

Maliye Bakanı Şimşek "Para politikasının kredibilitesi önemli ama bir o kadar da verimlilik önemli bunun için de mikro reform lazım" dedi. Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin devam ettiğine dikkat çeken Şimşek, "Çekirdek enflasyon çok kritik, buradaki iyileşme devam ediyor ve bu önemli beklentiler iyi yönetilir, politika kredibilitesi güçlendirilirse faiz açısından şartlara bakılabilir" şeklinde konuştu.

TARIMDAKİ KÜÇÜLME OLMASAYDI TAHMİN TUTARDI

Büyüme rakamlarına değinen Şimşek, tarımdaki küçülme olmasaydı yüzde 3,3'lük tahminin tutacağını belirterek yüzde 2,9'luk büyümeyi de çok kötü bir büyüme oranı olarak değerlendirmediklerini söyledi. Jeopolitik risklerin büyümeyi olumsuz etkilediğini belirten Şimşek, "Jeopolitik riskler dikkate alınmadan yapılan analizler dikkate alınmamalı" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.