Şimşek’ten enflasyon açıklaması

0
605

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV Para yayınında Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtladı. Mehmet Şimşek'ten öne çıkan satır başları şöyle: – Aralık ayı çok yoğun geçti, yoğun bir ayı geride bıraktık. Şimdi gündem reform.  – Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil. Enflasyon tablosu çok iyi değil. Gıda fiyatlarındaki katılık devam ediyor. Ciddi bir reform gerekiyor. – Genel makroda performansta enflasyon, karnemizin nispeten düşük  olduğu bir alan.

– Enflasyonda 2016'da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir. 2016'da en öncelikli makro sorunlardan biri enflasyonla mücadele  olacak.

– Asgari ücretin reel olarak yüzde 20 artmış olması da ciddi bir  handikap. Bunun enflasyona yansımaları olabilecek. – Asgari ücret artışının maliyetlere yansıması yüzde 1.8-2.8  arasında olabilir, firmalar bunun maliyetini tamamen  yansıtmayabilir. – Yapılan çalışmalar asgari ücretin enflasyona etkisinin yüzde  1.1-2.2 arasında olabileceğini gösteriyor. – Son dönemde jeopolitik gerginlikler had safhada. Cari açığı olumlu etkileyen faktörler var. Biz reformlarla, AB süreciyle kaynak çekmeye başlarsak, TL'nin güçlenmesi her zaman ihtimal dahilinde ama tahminde bulunmuyorum. 

– Büyümede küresel şartlara göre oldukça iyiyiz. Kamuda yılı sıfır açıkla kapattık, bu istisnai bir durum.  – Küresel şartlara göre büyümede oldukça iyiyiz, Türkiye yüzde 3,5-4 aralığında büyümüş olacak. – Cari açıkta daralma var, geçen seneki rakam 31-32 milyar dolar civarına iner.

– İşsizlik oranı yüksek seyrediyor, bu da işgücü piyasasının dinamiklerinden kaynaklanıyor. – Büyüme bu yıl rahat bir şekilde yüzde 4'ün üzerinde ve yüzde 4,5'u bulabilir.

– Bütçede disiplini koruduk ama yatırımlar lehine bir miktar alan açtık. – Türkiye'nin yatırımları güçlü tutması gerekir, bütün vaatlerin yansıtılmasıyla dahi bütçe açığı düşük, mali disiplinin devam  ettiği bir yıl olacak. – Cari açıkta daralma 2016'da da devam eder ve yüzde 4'lere kadar ineriz.

– Önümüzdeki birkaç ay içinde reformları hayata geçireceğiz ve türkiye diğer ülkelerden pozitif ayrışabilir. – 800 bin kişiye iş bulmamıza rağmen işsizlik oranı inmiyor.

– Asgari ücrette artışın etkisinin sınırlı kalması için çalışmalarımız sürecek. – Rusya ile yaşanan sorunun ardından öngörülerimizin dışında bir gelişme olmadı, baz senaryomuzda etki 3,1 milyar dolardı, bunda bir değişiklik yok. Net etkinin halen çok sınırlı kalacağı kanaatindeyim. – Terörün olduğu yerde üretim ve istihdam çok zor oluyor.

– Ben inanıyorum ki imkansızı başaracağız. Reform yapmak çok zordur. Başaracağımıza inanıyorum. Türkiye'nin yeni nesil reformlara ihtiyacı var. Ya güçlü bir reform yapacağız, ya da Türkiye yerinde sayacak.  – Basel 3 nedeniyle kredi arzında bir kısıtlama olmaz. Basel 3'e uyumlu olup olmadığımıza yönelik denetleme yapıldı, Mart'ta açıklanacak rapor büyük ihtimalle olumlu olacak. – BES'te devlet katkısı devam edecek. Bireysel emeklilikte devlet desteğini kesmeye yönelik bir çalışmamız yok. BES'te otomatik katılımı sağlayacak bir sistem düşünüyoruz.  – OVP için teknik çalışmalar tamamlandı, en geç ayın 11'inde açıklanır.  

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.