TCMB’nin resmi rezerv varlıkları arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) resmi rezerv varlıkları, ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,7 artarak 123 milyar dolara yükseldi

0
3358

TCMB tarafından, Ağustos 2016 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” verileri yayımlandı.

Buna göre, TCMB’nin resmi rezerv varlıkları, ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2,7 arttı ve 123 milyar dolara çıktı.

Bu dönemde, alt kalemler itibarıyla döviz varlıkları yüzde 3,9 yükselerek 102,2 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıklar da yüzde 2,9 azalarak 19,2 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 13,1 milyar dolara çıktı.

Bu tutarın 9,1 milyar doları anapara, 4 milyar doları faizlerden oluştu. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 3,5 milyar doları bir ay, 0,9 milyar doları 2-3 ay ve 8,7 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (kalan vadesi bir yıldan uzun KMDTH, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalarak 70,9 milyar dolara indi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.